W każdym domu czy mieszkaniu musi się znaleźć miejsce na akcesoria techniczne. Co prawda, coraz popularniejsze jest korzystanie z usług fachowców w każdym możliwym aspekcie, to trudno do przewieszenia jednej półki wzywać specjalistę. Jak wygospodarować miejsce, w którym narzędzia będą łatwo dostępne.

Piwnica – rozwiązanie obowiązkowe dla mieszkań

O ile w przypadku budynku wolnostojącego, lub szeregowca z dostępem do ogrodu możemy sobie pozwolić na budowę szopki narzędziowej, o tyle w mieszkaniach zostają nam piwnice, albo inne pomieszczenia gospodarcze. O ile nie warto inwestować w ekskluzywne materiały do wyposażenia piwnicy, to warto zadbać o praktyczne wykorzystanie każdego kąta. Wbrew pozorom sporo mamy rzeczy, które można z powodzeniem przechowywać w nawet malutkiej klitce, a jednocześnie do wszystkiego będzie łatwy dostęp. Piwnica to idealne miejsce na przechowanie rzeczy używanych sezonowo. Możemy tam schować opony, czy meble z balkonu. Po odpowiednim zabezpieczeniu mogą się tam też znaleźć zimowe ubrania, czy zimowy albo letni komplet pościeli, na który w mieszkaniu już brakuje przestrzeni. Piwnice są najczęściej pomieszczeniami, w których jest chłodniej. W przypadku gdy mamy tendencję do robienia większych zapasów warzyw i owoców możemy część z nich trzymać właśnie tam. Pamiętajmy tylko, że takie produkty nie mogą być szczelnie zamknięte, a leżąc luzem są smakowitym kąskiem na gryzoni zamieszkujących takie miejsca. Upewnij się, że po piwnicy nie grasują szczury albo myszy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, to możemy rozłożyć trutki lub pułapki. W nowszym budownictwie komórki gospodarcze, często są na tym samym poziomie co mieszkanie. Dużo osób przenosi tam pralnię. Dzięki temu bałagan związany z praniem mamy poza mieszkaniem.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie mam dostępu do pomieszczenia gospodarczego. Gdzie wtedy zorganizować miejsce na podstawowe sprzęty i narzędzia? Sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju skrzynie. Jeżeli masz balkon, to wybierz się do sklepu ogrodniczego. Tam możesz przebierać w skrzyniach wykonanych z różnych materiałów, w różnych kolorach i rozmiarach. Skrzynię możesz również umieścić w mieszkaniu. Wykorzystaj np. siedzisko w przedpokoju pod, którym można schować najprostsze narzędzia.

Domek narzędziowy – alternatywa dla piwnicy

Domek narzędziowy jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zdecydowały się na budowę domu bez podpiwniczenia. Jeżeli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami piwnic, to mimo wszystko budowę takiego domku warto rozważyć. Możemy tam trzymać sprzęt ogrodowy, taki jak meble, czy kosiarka. Przedmioty będą zabezpieczone przed zmianami pogody, a jednocześnie nie będzie trzeba ich przenosić po schodach, co z uwagi na ich gabaryty i kształt może być bardzo uciążliwe. Domek narzędziowy mimo iż ma służyć kwestiom technicznym, będzie dość widocznym punktem w naszym ogrodzie. Zadbajmy o to, aby jego wygląd komponował się z resztą otoczenia. Najpopularniejsze są domki drewniane. W marketach budowlanych możemy kupić całe domki gotowe do złożenia. Możemy też zdecydować się na samodzielną budowę. Dzięki temu projekt możemy w każdym aspekcie dostosować do swoich wymagań.

Niezależnie od tego gdzie znajduje się pomieszczenie techniczne, do którego mamy prawo, to koniecznie trzeba je dobrze zabezpieczyć. Często trzymamy tam sprzęty, które do najtańszych nie należą. Szkoda byłoby gdyby zaginęły przez to, że zastosowany zamek da się otworzyć spinką do włosów, a wstawione drzwi równie dobrze mogłyby być z zapałek. Wejście nie musi być zrobione z certyfikowanych materiałów antywłamaniowych. Wystarczy, że zadbamy o mocne zawiasy i dobry zamek, a najlepiej dwa. Brak możliwości łatwego dostania się do pomieszczenia skutecznie zniechęci większość drobnych złodziejaszków.