W dzisiejszych czasach Polaków można znaleźć nawet na krańcu świata. Jest to związane zarówno z chęcią poznawania nowych obszarów, pragnieniem nauki obcych języków oraz głodem doznań i wrażeń. W przeszłości nasi rodacy masowo wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii, aktualnie większą popularnością cieszy się Francja.

Jak żyje się Polakom we Francji?

Francja jest krajem posiadającym piękną historię, wiele tradycji oraz przyzwyczajeń, które zostały przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przekłada się to na niechęć do obcokrajowców, nie tylko Polaków, ale również innych narodowości. Francuzi postrzegają każdego kto nie urodził się we Francji jak gorszą osobą, która im nie dorównuje. Właśnie z tego powodu nawet w przypadku umiejętności porozumiewania się kilkoma językami, nie używają ich, twierdząc, że wszyscy powinni władać językiem francuskim. Brak wiedzy obcokrajowców odnośnie podstawowych wyrażeń, jak chociażby „dzień dobry”, „dziękuję i proszę” traktowane jest niemalże jako barbarzyństwo. Jednakże, jeśli rodowity Francuz widzi, że Polacy zamieszkujący ich kraj starają się, podjęli naukę języka oraz robią wszystko aby zaaklimatyzować się na obczyźnie, zaczynają traktować nas całkiem inaczej. Pokazują się oni z całkiem innej strony, stają się pomocni, przyjaźni oraz uśmiechnięci. Sąsiadka, która w pierwszym odruchu była wrogo nastawiona, przychodzi co parę dni z świeżo upieczonymi rogalikami, a nawet oferuje naukę ich pieczenia! Można więc stwierdzić, że Polakom żyje się we Francji dobrze pod warunkiem, że uczą się języka oraz wykazują dobre chęci jeśli chodzi o nawiązanie znajomości z Francuzami, a także zapoznanie się z panującymi tradycjami i przyzwyczajeniami. Praca we Francji jest dobrze płatna i dotyczy to nawet osób zajmujących stosunkowo niskie stanowiska.

Czy czują się jak u siebie w kraju?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż odpowiedź jest z reguły związana bezpośrednio z charakterem człowieka. Praca we Francji może być traktowana jako aktualny, tymczasowy stan rzeczy, a w innych przypadkach jest ona trwałą zmianą. Kiedy człowiek robi wszystko aby zadomowić się, zawrzeć znajomości, znaleźć urocze miejsca, które nie są oblegane przez turystów, Francja może stać się drugim domem. Wiele osób jest zmęczonych Polską, bezustannie sprzeczającymi się politykami, nieżyczliwymi ludźmi oraz wścibskimi sąsiadami. Praca we Francji umożliwia nowy start, który może przerodzić się w życie pełne sukcesów oraz radości, należy jednak zdobyć się na odważny krok, spakować walizki i ruszyć naprzeciw przygodzie.