Miłość jest piękna, jednakże nie wszystkie związki mają szczęśliwe zakończenie. Jeśli dwoje ludzi mieszka i żyje ze sobą, ale nie zdecydowało się na legalizację związku, rozstanie odbywa się stosunkowo prosto. Sytuacja przedstawia się jednak zupełnie inaczej w przypadku małżeństwa.

Czy związek partnerki jest lepszy od małżeństwa?

W dzisiejszych czasach związki partnerki są bardzo modne. Dwoje ludzi zaczyna pałać do siebie uczuciem, a następnie podejmuje decyzję o wspólnym zamieszkaniu, wydaniu na świat potomstwa oraz wspólnym życiu na dobre i na złe. Sytuacja ta wydaje się niemalże idealna, jednakże jest taka tylko na pierwszy rzut oka. Brak stabilności nie gwarantuje udanego związku, gdyż większość kobiet marzy o włożeniu sukni ślubnej, stanięciu na ślubnym kobiercu oraz przyrzeczeniu miłości i wierności do końca życia. To z reguły panowie traktują sprawę nieco luźniej i zwlekają z decyzją o oświadczynach i co za tym idzie ślubie, albo całkowicie ignorują sprawę. Osoby żyjące w związku partnerskim mają czasem problem z uzyskaniem kredytu, gdyż teoretycznie dwie obce osoby nie powinny otrzymywać dużej sumy pieniędzy, gdyż w przyszłości mogą pojawić się problemy z jego spłacaniem. W przypadku rozpadu związku ta kwestia także pozostaje sporna, podział majątku sprawia duże problemy, dzięki czemu jeden z partnerów wielokrotnie pozostaje z niczym, albo zdecydowanie mniejszym majątkiem niż jego wkład własny. Przed, albo po urodzeniu dziecka konieczne jest uzyskanie aktu uznania ojcostwa, co dla niektórych kobiet czy mężczyzn może być sprawą nieco kłopotliwą czy nawet nieprzyjemną. Chodzi przede wszystkim o zadawane przez urzędników pytania oraz domniemanie prawdy. Związki partnerskie muszą podjąć decyzję o nazwisku pociechy, która z reguły otrzymuje nazwisko ojca, co w pewnym stopniu pomniejsza znaczenie roli kobiety w rodzinie. Zawarcie związku małżeńskiego daje dzieciom dobry przykład tego jak powinna wygląd rodzina oraz w jaki sposób należy kierować dorosłym życiem. Dobry przykład wpływa w dużym stopniu na przyszłość następnego pokolenia. Formalności związane z małżeństwem odstraszają jednak całkiem sporą ilość osób, a brak możliwości „ucieczki” w przypadku nieudanego wyboru sprawia, że coraz mniej osób mówi sobie sakramentalne „tak”. Jest to także związane z faktem, że coraz więcej ludzi odchodzi od wiary chrześcijańskiej, która nakazuje taką postawę.

Jakie kroki podjąć w trakcie rozstania małżeństwa?

W pierwszej kolejności warto postarać się rozwiązać aktualne problemy z którymi zmagają się małżonkowie. Decyzja o rozwodzie nie powinna zostać podjęta pod wpływem chwili, poważnej kłótni, albo nawet nieporozumienia. Kiedy dwoje dorosłych ludzi decyduje się na zakończenie małżeństwa cierpią na tym nie tylko oni sami, ale przede wszystkich ich dzieci, które powinny dorastać w kompletnej rodzinie. Widywanie taty tylko w weekendy nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zarówno dziewczynki, jak i chłopcy powinni spędzać z nim każdy dzień. Właśnie dlatego przed udaniem się do sądu należy poczynić wszystkie możliwe kroki do naprawienia związku. Jeśli żadne metody nie przyniosą skutku, konieczne jest udanie się po pomoc, której udzieli adwokat Kraków, tak jak i inne duże miasta w Polsce oferują usługi wielu profesjonalistów specjalizujących się w rozwodach. To oni pomagają przejść przez to trudne doświadczenie. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż dopełnienie wszystkich formalności, dostarczenie niezbędnych dokumentów, a czasem nawet dowodów wymaga czasu. Rozwód to wielokrotnie walka dwojga ludzi o uzyskanie praw rodzicielskich, możliwość zatrzymania majątku oraz pranie brudów przed nieznajomymi osobami. Przeżycie rozstania odbija się więc bardzo negatywnie na psychice człowieka oraz wpływa na jego dalsze życie. Należy więc dokonać wszelkich starań, aby uniknąć rozstania i każdego dnia troszczyć się o drugą osobę.