Niektórzy preferują prysznic, inni z kolei nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny. Jednakże w przypadku tej drugiej warto wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązania, które sprawdzą się przede wszystkim w podeszłym wieku. Korzystanie z klasycznej wanny może okazać się niemożliwe.

Jakie utrudnienia?

Wanna zdecydowanie służy do relaksu, pozwala ona na odstresowanie całego ciała po długim dniu w pracy bądź ogrzaniu się w trakcie zimowego dnia. Jednakże, korzystanie z klasycznej wanny nie jest łatwe wraz z przybywaniem lat. Właśnie w związku z tym należy wziąć pod uwagę nabywanie innowacyjnych rozwiązań. Wanna z drzwiami jest jednym z nich. Jest ona przeznaczona zarówno dla osób starszych, jak również niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży. Cechuje je przede wszystkim komfort oraz łatwe użytkowanie. Drzwi występują z przodu wanny, a wejście do środka jest możliwe, dzięki przekroczeniu niewielkiego progu. Ten rodzaj wyposażenia do łazienki jest bardzo zgrabny oraz ładny, idealnie wkomponowuje się w nowoczesne oraz klasyczne wnętrza. Wanna z drzwiami powinna stanowić więc punkt kulminacyjny łazienki seniora. Jedno utrudnienie związane z dbaniem o higienę zostało właśnie rozwiązane. W dalszej kolejności należy rozwiązać problem związany z korzystaniem z toalety. Osoba w młodym wieku nie zdaje sobie sprawy ile razy korzysta się z ubikacji, jednakże w podeszłym wieku tak podstawowa czynność jak wyjście za potrzebą może stanowić duży problem. Trudne jest przede wszystkim wstawanie oraz siadanie. Głównie wstawanie, gdyż brak sił sprawia, że nie można podnieść się bez pomocy bądź wsparcia się na przyrządzie. Zastosowanie uchwytów, które nie rzucają się w oczy to idealne rozwiązanie.

Co zrobić, żeby ułatwić?

Starsze osoby, które na dzień dzisiejszy są rodzicami, dziadkami, a czasem i pradziadkami przez całe życie ciężko pracowały. W związku z tym na starość należy upewnić się, że są oni w stanie normalnie funkcjonować i ułatwić im codzienne życie, gdyż nie zawsze młodsi członkowie rodziny są niedaleko aby służyć pomocą. Wanna z drzwiami to jedno z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę. W całym domu należy zamontować chwytaki umożliwiające podtrzymywanie się w razie opadnięcia z sił, wykorzystuje się je również w przypadku podnoszenia się z pozycji siedzącej. Wstanie z kanapy bądź ulubionego fotela może okazać się nie lada wyzwaniem dla osoby starszej, dlatego należy upewnić się, że będzie ona mogła cały czas poruszać się bez większych problemów nawet z upływem lat. Chociaż tyle można dla nich zrobić w ramach podziękowania za wszystkie poświęcenia i ciężką pracę ofiarowaną młodszemu pokoleniu.