Współczesny karawaning cieszy się dużymi możliwościami, różnorodne akcesoria kempingowe pozwalają na to, by cieszyć się wycieczką w komfortowych warunkach. Obecnie podróżowanie kamperem lub z przyczepą kempingową jest możliwe zarówno latem, jak i zimą.

Jak przygotować przyczepę kempingową do zimowego wyjazdu?

Po pierwsze trzeba zadbać o opony zimowe, których bieżnik powinien być w dobrym stanie, ponieważ prowadzenie pojazdu o większej długości wiąże się z dłuższą drogą hamowania. Opony zimowe znacznie skracają drogę hamowania oraz lepiej zachowują się na śliskiej nawierzchni np. na zakrętach. Gdy miejsce, do którego zmierzamy, znajduje się w górach, zalecane są również łańcuchy do opon przyczepy.

Równie ważną sprawą w sezonie zimowym jest ogrzewanie przyczepy oraz jej izolacja. Najpopularniejszym sposobem ogrzewania jest butla gazowa, w której znajduje się jedynie propan, ponieważ butan nie spala się w ujemnych temperaturach. Orientacyjnie można stwierdzić, że jedna 11- kilogramowa butla wystarczy na dwa do pięciu dni pobytu. Może pojawić się problem z oceną, ile zostało gazu w butli. Na szczęście są dostępne akcesoria kempingowe i systemy, dzięki którym np. w sytuacji, gdy wyczerpie się gaz, system przełączy pobór na drugą butlę. Taki system pozwala na to, by ogrzewanie było włączone nawet podczas jazdy. Aby sprawdzić poziom gazu w butli można również użyć wagi, która pokazuje na wyświetlaczu naszego telefonu, ile zostało gazu. Gdy podstawowe ogrzewanie może nie wystarczyć, warto pomyśleć o termowentylatorach, klimatyzacji z funkcją grzania lub o ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie i opony to nie wszystko.

Gdy przyczepa jest ogrzewana gazem, bardzo ważne jest wietrzenie przyczepy, aby nie doprowadzić do zawilgocenia przyczepy. Trzeba pamiętać, że im niższa temperatura, tym pobór prądu jest większy, zatem akumulatory będą miały niższą sprawność. Dlatego warto podłączyć sprzęty np. lodówkę, czy telewizor do zewnętrznego źródła prądu, przebywając na kempingu. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że woda w bojlerze może zamarznąć, dlatego najlepiej by ogrzewanie w przyczepie działało cały czas na najmniejszym poziomie lub zaleca się je włączyć na godzinę przed uruchomieniem bojlera.

Co przyda się podczas zimowego wyjazdu z przyczepą?

Gdy planujemy dłuższy pobyt, warto zaopatrzyć się w przedsionek do przyczepy kempingowej, ponieważ dzięki temu uzyskamy dodatkową barierę cieplną. Poza tym dokupując akcesoria kempingowe takie jak np. elektryczne promienniki ciepła, można stworzyć dodatkową przestrzeń do mieszkania. Innymi akcesoriami, które będą niezbędne podczas zimowego wyjazdu z przyczepą kempingową, jest łopata do odśnieżania oraz skrobaczka. Nie wolno zapomnieć o grubych kocach, kołdrach oraz grillu gazowym lub elektrycznym. Dzięki tym wszystkim sprzętom i akcesoriom kempingowym wyjazd z przyczepą w okresie zimowym jest jak najbardziej możliwy. Wystarczy już tylko znaleźć miejsce na kempingu, który jest czynny przez cały rok.