Wyposażenie domu w idealne zasłony do salonu to jedna z najważniejszych kwestii w projektowaniu wnętrz. Jako że pokój dzienny to pomieszczenie mocno reprezentacyjne, w którym przyjmuje się gości, cały wystrój musi być spójny, dostosowany do stylu aranżacji, wielkości pomieszczenia, a nawet jego nasłonecznienia. Warto przyjrzeć się kolorystyce, a nawet sposobie mocowania zasłony do salonu, aby wybrać najlepszą wersję do swojego domu.

Zasłony do salonu w różnych sposobach montażu

Wygląd zasłony nie zależy jedynie od koloru czy gramatury. Istotną rolę odgrywa również sposób montażu. Do tych najpopularniejszych należy system z żabkami, przelotkami, a także szelki czy tunel. Często wykorzystuje się taśmę, aby efektownie zmarszczyć materiał. Które z nich są najwygodniejsze? Z pewnością żabki i przelotki, ponieważ przesuwanie zasłony po karniszu nie sprawia wtedy żadnego problemu. Nieco więcej siły podczas użytkowania wymaga z kolei mocowanie za pomocą szelek czy tunelu. Jeśli chodzi o dopasowanie sposobu montażu do konkretnego stylu, uniwersalną propozycją są zasłony na żabkach, przelotkach i szelkach. Pozwalają one na utworzenie delikatnych fal, które doskonale prezentują się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Zasłony do salonu, który ma mieć elegancki wystrój, pięknie prezentują się efektownym marszczeniu, które są efektem zastosowania taśmy.

Jak wybrać idealny kolor zasłony do salonu?

Przy wyborze koloru zasłony do salonu trzeba kierować się wieloma aspektami naraz. Jednym z nich jest wielkość pomieszczenia. Pokój dzienny o małym metrażu, który potrzebuje dużej ilości światła dziennego, powinien być połączony z tkaniną w uniwersalnej bieli lub w chłodnych odcieniach. Dzięki nim łatwiej uzyskać efekt przestronności. W przypadku wnętrz o większym metrażu można pokusić się o odważne i ciepłe kolory, przez co wystrój nabierze wyjątkowego charakteru, będzie przyciągać wzrok, nawiąże do współczesnych trendów. Warto zwrócić uwagę na nasłonecznienie pomieszczenia. Optymalna ilość światła, która wpada do salonu usytuowanego od strony południowej i zachodniej, umożliwia zastosowanie ciemnej kolorystyki zasłon i nieco grubszych, zaciemniających materiałów. Kolejną, ważną cechą jest styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Wyposażenie domu utrzymane w nowoczesnej estetyce ceni minimalizm, dlatego zasłony powinny mieć neutralne barwy, geometryczne wzory, prostą linię wzorniczą. Wbrew pozorom do takich wnętrz pasują również intensywne, ciemne kolory. Zasłony do salonu urządzonego klasycznie powinny mieć jednolite wybarwienie. Można też wybierać tkaniny ozdobione motywami nawiązującymi do tradycyjnego wzornictwa, a także delikatnie połyskujące materiały, idealnie podkreślające luksusowy charakter wnętrza. Pastele, szczególnie w różowej tonacji różowej to przepis na salon z romantycznym, delikatnym wystrojem. Pokój dzienny w stylu glamour to z kolei tkaniny w odważnych barwach, takich jak czerwień, złoto, a nawet czarny. Estetyka takich aranżacji potrzebuje bogatych zdobień i nieco przepychu. Przeciwieństwem staje się styl skandynawski, który wpisuje się w nurt nowoczesnych wnętrz. Najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku zasłony w kolorze białym, beżowym lub szarym. Salon w stylu loft czy industrialnym bazuje na surowości, dlatego często rezygnuje z materiałów w dekoracji okiennej. Jeśli już jednak pojawi się na nich zasłona, do ceglanego wykończenia idealnie pasują tkaniny białe, szare lub czarne. Wybierając odpowiedni materiał, trzeba wziąć pod uwagę również kolor ścian. Uniwersalne farby typu biel, beż czy szarość można połączyć praktycznie z każdym rodzajem zasłon. Salon, w którym ma utrzymywać się spokojna, sprzyjająca wypoczynkowi atmosfera, powinien być uzupełniony zasłonami w podobnym wybarwieniu. Aby aranżacja nie była nudna i monotonna, całość można wtedy urozmaicić kolorowymi dodatkami. Jednak nie w każdym wnętrzu pożądana będzie stonowana paleta barw. Czasami warto użyć kontrastów, łącząc białe ściany i zasłony do salonu w odcieniu czarnym, turkusowym czy bordowym. Tkanina granatowa będzie pasować do ścian pastelowych – w delikatnym różu i subtelnej zieleni. Idealny kolor zasłon zależy też od własnego gustu – ważne, aby w salonie pojawiły się barwy, które lubimy i w towarzystwie których dobrze się czujemy.