Zapalenie zatok przynosowych to dolegliwość, która pojawia się głównie po przebytym i niedoleczonym przeziębieniu. Jego objawy mogą znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie, dlatego też powinniśmy szybko na nie reagować i nigdy nie bagatelizować nawet pierwszych symptomów naszego schorzenia.
Objawy zapalenia zatok przynosowych
Wyróżnić możemy pewne rodzaje zapalenia zatok przynosowych. Najczęściej występujące to zapalenie zatok szczękowych, sitowych lub czołowych. W zależności od tego, z jakim typem zapalenia zatok przynosowych mamy do czynienia, będziemy zmagać się z różnymi objawami. W przypadku zapalenia zatok czołowych odczuwać będziemy ból w okolicach czoła, który będzie nasilał się nad ranem, a także podczas pochylania się. Zapalenie zatok sitowych związane jest najczęściej z bolesnością oraz obrzękiem powiek, a często także z zatkaniem nosa i przez to z utratą powonienia. W przypadku zapalenia zatok szczękowych odczuwamy często ból górnej szczęki, a niekiedy także zębów. Większość rodzajów zapalenia zatok daje także pewne specyficzne, wspólne objawy, takie jak na przykład gorączka oraz wydzielina z nosa. W przypadku zapalenia zatok spowodowanego infekcją bakteryjną, wydzielina jest gęsta, natomiast infekcja wirusowa charakteryzuje się wodnistą, bezbarwną wydzieliną z nosa. Niekiedy spływa ona po tylnej ścianie gardła, a to z kolei powoduje jego ból oraz silny kaszel.
Lek na zatoki – jaki wybrać przy zapaleniu zatok przynosowych?
Aby zapobiec rozwojowi zapalenia zatok przynosowych, należy zawsze bardzo poważnie podchodzić do leczenia każdego przeziębienia. Niekiedy bowiem zdarza się tak, że po infekcji pozostaje nam jedynie przewlekły katar. Z czasem jednak orientujemy się, że przeradza się on w coś poważniejszego, a mianowicie właśnie w zapalenie zatok przynosowych. Dlatego też bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować żadnej infekcji i zawsze leczyć się do końca. Jeśli podejrzewamy u siebie zapalenie zatok, możemy na początku spróbować podziałać domowymi sposobami. Naturalny lek na zatoki to przede wszystkim inhalacje, do których możemy wykorzystać napary z ziół. Pomocne mogą okazać się także rozgrzewające okłady. W aptece kupić możemy także specjalny zestaw do płukania zatok, który pomoże nam w ich szybkim oczyszczeniu z zalegającej w nich wydzieliny. Jeśli objawy zapalenia zatok przynosowych nie ustępują, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Początkowo dzięki wnikliwemu wywiadowi specjalista dobierze odpowiedni dla nas lek na zatoki. Dopiero w przypadku wciąż nawracających infekcji lekarz może zlecić specjalistyczne badania.