Usta są praktycznie pozbawione gruczołów łojowych, dlatego pielęgnacja tej okolicy, bywa trudna i wymagająca. Balsam do ust to podstawa, szczególnie w porze jesienno-zimowej. Wtedy to zmagamy się z niską temperaturą i przesuszonym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach.

Jak prawidłowo dbać o usta?

Przed nami nie lada wyzwanie. Coraz niższa temperatura powoduje, że usta stają się przesuszone. Łatwo pękają, pieką, a dodatkowo ich kondycję osłabiamy, gdy stawiamy na kolorowe kosmetyki do makijażu. Nim ust nie doprowadzimy do właściwego stanu, warto zrezygnować z tych ostatnich, bo poza niekorzystnym działaniem, kolorowa pomadka na spierzchniętych ustach, po prostu źle wygląda.

Balsam do ust musi być przede wszystkim regularnie stosowany, aby zadbać o właściwe nawilżenie wrażliwej skóry. Jesienią i zimą to bardzo ważne, szczególnie w sezonie grzewczym. Nawilżanie odbywa się jednak zarówno za pomocą balsamu do ust, ale i poprzez picie wody. 2 litry dziennie to minimum, by organizm się nie odwodnił, a skóra, w tym na ustach, nie zaczęła być nadmiernie suchą, pękającą i piekącą.

Balsam do ust, ale jaki?

Balsam do ust to kosmetyk, którego na rynku znajdujemy od groma. Wybór nie może być podyktowany ceną czy kolorowym opakowaniem, bo to nie te elementy zadecydują o kondycji ust. Warto szukać produktów, które pozbawione są zbędnych substancji chemicznych, dodatkowo podrażniających składników. Balsam do ust wcale nie musi barwić i pachnieć, by przynosił oczekiwane efekty.

Czego szukać w takich kosmetykach? Witaminy E, wosku pszczelego, olejku jojoba, ale i masła shea lub gliceryny. Taki skład wpłynie na natłuszczanie, regenerację oraz łagodzenie powstałych podrażnień.

Jak dbać o usta korzystając z domowych zabiegów

Dobrym rozwiązaniem są domowe zabiegi, które poprawią kondycję ust. Można samodzielnie przygotować peeling, który upora się z martwym naskórkiem, kojącą maskę, np. z chłodnego jogurtu, lub zdecydować się na nawilżanie ust, korzystając z naturalnych olejów.

I pamiętajmy o tym, że balsam do ust można zastosować pod pomadkę lub szminkę. Dzięki temu usta będą nie tylko pięknie wyglądały, ale i zyskają na odpowiedniej ochronie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.