Wrastające paznokcie wiążą się ze znacznym bólem oraz poczuciem dyskomfortu. W przypadku, kiedy stan ten znacznie się rozwinie, można zauważyć nawet problemy w chodzenia. Skąd się bierze ta dolegliwość, a także jak sobie z nią radzić?

Wrastające paznokcie – jak można się ich nabawić?

Przez określenie wrastające paznokcie rozumiemy wrastanie ich bocznej krawędzi pod skórę. Dolegliwość ta bardzo rzadko związana jest z dłońmi, gdyż problemy tego typu dotyczą głównie stóp, a już najczęściej dużych palców. Jest to związane z tym, że ten paznokieć charakteryzuje się największą twardością wśród wszystkich, które posiadamy, a także bardzo intensywnie naciska na naskórek. Wrastanie paznokcia można zauważyć w trakcie wykonywania pedicure. Odpowiednio szybka interwencja sprawia, że możliwe jest zapobieganie chirurgicznej korekcji, która wiąże się ze znacznym bólem.

Problem wrastających paznokci ma miejsce  w sytuacji, kiedy nie zostają on właściwie obcinane. Mowa o sytuacji, kiedy mają one okrągły kształt, są za krótkie, czyli znajdują się w niewielkiej odległości od skóry – to właśnie najczęstsze przyczyny ich wrastania. Jednakże wymienia się także inne powody, jak chociażby skaleczenie wału paznokciowego, pozbywanie się brudu występującego pod paznokciami przy pomocy nieodpowiednich narzędzi (chociażby nożyczek). Paznokcie wrastają kiedy panie bezustannie wkładają na stopy obuwie na wysokim obcasie, albo mające wąskie przody. Na kondycję paznokci wpływają także ciasne oraz luźne buty, uderzenia, przytrzaśnięcia oraz inne uszkodzenia paznokcia. Kiedy w trakcie aktywności fizycznej zbyt bardzo naciska się na stopę problem ten również może się pojawić. Grzybica, nadwaga oraz uwarunkowania genetyczne zamykają listę przyczyn dolegliwości.

Co dalej?

Wrastające paznokcie mogą być wycięte przez chirurga. Zabieg polega na wycięciu brzegów paznokci razem z łożyskiem. Skutkiem tego zabiegu jest odpowiednie odrastanie paznokcia (ma od dobry kształt).

Druga metoda polega na zastosowaniu klamry przeznaczonej na wrastające paznokcie. Nie są one skomplikowane w użyciu, konieczne jest ich przytwierdzenie do płytki paznokcia, dzięki czemu zaczyna on rosnąć w drugą stronę.

Wrastające paznokcie nie powinny jednak stanowić problemu, kiedy są one właściwie obcinane oraz pielęgnowane. Do wykonania wyszczególnionych czynności należy nabyć odpowiedni zestaw, który zawiera wszystkie potrzebne narzędzia.