Higiena jamy ustnej jest ważna dla każdego człowieka, ułatwia zachowanie łatwego wyglądu zębów oraz zapobieganie wielu chorobom. W dawnych czasach do mycia zębów wykorzystywano jedynie tradycyjne szczoteczki. Jednak rozwój technologii pozwolił na korzystanie z modeli elektrycznych oraz sonicznych. Który jest lepszy?

Elektryczna szczoteczka do zębów

Szczoteczka elektryczna działa o wiele lepiej niż morel ręczny, który nie ma możliwości usunięcia wszystkich zanieczyszczeń. Model napędzany akumulatorem wykonuje kilka tysięcy ruchów obrotowych na minutę. Nie wiąże się to z jakimkolwiek wysiłkiem, wystarczy docisnąć szczoteczkę do zębów i cieszyć się czystym i zdrowym uzębieniem. Najbardziej zaawansowane modele pracują z prędkością do 10 tysięcy ruchów oscylacyjnych. Wykonywane ruchy mają charakter rotacyjny. Niestety prezentowany model nie dociera do przestrzeni międzyzębowych, co sprawia, że czyszczenie zębów przy pomocy elektrycznej szczoteczki do zębów ma również swoje wady. Prezentowane modele istnieją na rynku już od lat, dlatego znalazły wielu fanów. To doskonałe rozwiązanie umożliwiające utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej i zapobieganie różnorodnym problemom z zębami. Regularne stosowanie elektrycznej szczoteczki zapobiega gromadzeniu się kamienia na zębach.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna tak samo jak elektryczna wyposażona jest w akumulator. Oprócz stacji dokującej posiada jednak niewielka złącze USB. To bardzo cenny dodatek, który daje możliwość ładowania urządzenia w podróży (można skorzystać na przykład z laptopa). Model soniczny wykonuje do 96 tysięcy ruchów na minutę. Przyjmuje się, że około 48 z nich to ruchy pulsacyjne. Urządzenie wytwarza wibracje oraz przy pomocy sprawnych ruchów wymiana zanieczyszczenia. Właśnie z tego względy, ten model jest rekomendowany przez większość stomatologów. Jedną z największych zalet szczoteczki sonicznej jest docieranie do trudnodostępnych miejsc. Nie przedostaje się tam włosie, jednak zanieczyszczenia usuwane są przy pomocy drgań pasty oraz śliny. To urządzenie jest bezpieczniejsze, gdyż wywoływane przez urządzenie drgania sprawiają, że nie trzeba ich dociskać do zębów. Zmniejsza to ryzyko ścierania szkliwa, a także zapobiega wypadaniu wypełnień oraz implantów. Kluczową rolę w modelu sonicznym odgrywają drgania, które wytwarzane są przez ultradźwięki. Pasta i ślina dociera wszędzie, dzięki czemu jama usta pozostaje idealnie czysta, wszystkie zarazki i resztki jedzenia zostają usunięte oraz zmniejsza się ryzyko chorób zębów i dziąseł.

Oba modele doskonale wpływają na stan uzębienie i ułatwiają higienę jamy ustnej. Jednak szczoteczka soniczna jest nowsza, powstała przy pomocy innowacyjnych technologii i przy pomocy ogromnej ilości ruchów na minutę dociera nawet do miejsc niedostępnych dla szczoteczki elektrycznej. Seysso oxygen, Oclean X Pro czy Oravio to propozycje produktów, które nie zawiodą nawet najbardziej wymagających użytkowników.