Każdy z nas z pewnością lubi spędzać czas w miłym towarzystwie. Często jednak takie wieczorne spotkania mogą zakończyć się dla nas nieprzyjemnymi konsekwencjami – duża ilość alkoholu powoduje, że następnego dnia nie czujemy się dobrze. Co zrobić, by poczuć się lepiej i zwalczyć uciążliwego kaca?

Jak postępować przed i w trakcie imprezy?

Kac objawia się bezpośrednio dzień po imprezie. Rankiem budzimy się z ogromnym bólem głowy i wzmożonym pragnieniem. Niektórzy odczuwają nudności, które mogą doprowadzić nawet do wymiotów. Jesteśmy również bardziej niż zazwyczaj wrażliwi na hałas. Każdy dźwięk nas irytuje, a my sami jesteśmy osłabieni i nie mamy energii. Wiele osób nie wie, że kacowi możemy przeciwdziałać jeszcze przed samą imprezą, a nawet w jej trakcie. Wystarczy kilka prostych kroków, a następnego dnia możemy czuć się o wiele lepiej niż zazwyczaj. Przede wszystkim nie zapominajmy o zjedzeniu porządnego posiłku przed planowanym spotkaniem. Nigdy nie pijmy dużej ilości alkoholu na pusty żołądek. Będziemy wtedy bardziej podatni na jego działanie, a to spowoduje, że również dolegliwości pojawiające się następnego dnia będą z pewnością silniejsze. Bezpośrednio przed imprezą weźmy tabletkę witaminy C. Nie zapominajmy także o odpowiednim nawodnieniu. Przed spotkaniem wypijmy dużą ilość zwykłej wody mineralnej. Pamiętajmy o tym, żeby w trakcie imprezy również co jakiś czas wypić szklankę wody. Unikajmy natomiast popijania alkoholu słodkimi, gazowanymi napojami. Najlepiej spożywajmy niegazowane soki. Starajmy się również nie mieszać alkoholi i róbmy częste przerwy między kolejnymi kolejkami. Nie pijmy również drinków przez słomki – spowodujemy wówczas, że alkohol szybciej na nas podziała.

Co na kaca następnego dnia po imprezie?

Przychodząc do domu po imprezie starajmy się wypić jak najwięcej płynów, a przy łóżku przygotujmy sobie wodę z cytryną, aby rankiem również móc się nawodnić. Z pewnością będziemy tego bardzo potrzebować. Po wstaniu spróbujmy wziąć prysznic, a także zjeść posiłek. Najlepsze będą dania takie jak jajecznica, tłusty rosół czy kwaśne zupy, takie jak na przykład żurek. Jeśli damy radę, wyjdźmy na spacer. W ten sposób dotlenimy nasz organizm. Gdy nie będzie to możliwe, dbajmy o dopływ świeżego powietrza do naszego pokoju. Konieczne będzie więc częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy. Możemy spożywać również owoce zawierające witaminę C. Gdy ból głowy jest szczególnie nasilony, możemy zastosować leki dostępne w aptece, takie jak na przykład Alkazelcer, Riposton czy 2KC.