Odwiedzając kogoś w domu i wchodząc do czystej i pachnącej łazienki, z pewnością mamy dobre zdanie o gospodarzach tego domu. Łazienka jest miejscem, gdzie bardzo łatwo o nieprzyjemne zapachy, ze względu na wilgotne środowisko, jakie w niej panuje oraz ze względu na korzystanie z toalety.
Czystość jest najważniejsza.
Nieprzyjemne zapachy w łazience bardzo często biorą się z okolic miski sedesowej, ponieważ podczas oddawania moczu, jego kropelki opadają na ścianki sedesu, deskę klozetową oraz na zewnątrz miski. Dezynfekcja sedesu jest zalecana dwa razy w tygodniu nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz sedesu, uwzględniając każdy zakamarek. Poza tym należy systematycznie czyścić umywalkę, baterię, wannę lub brodzik, zwracając szczególną uwagę na odpływy, gdzie znajduje się najwięcej bakterii i grzybów. Dzięki utrzymaniu wszystkich sprzętów, ścian i podłóg w czystości jest szansa na utrzymanie ładnego zapachu w łazience.
Wietrzenie to podstawa.
Para wodna, która tworzy się podczas kąpieli, jest świetnym środowiskiem dla mnożenia się bakterii, zatem jeśli łazienka nie będzie wietrzona po każdej kąpieli, po jakimś czasie na suficie lub w fugach może pojawić się pleśń. To właśnie obecność pleśni i grzybów na ścianach w łazience jest powodem utrzymywania się niemiłego zapachu, którego nie można zniwelować za pomocą odświeżaczy powietrza.
Ręczniki i dywaniki łazienkowe muszą być suche.
Mokre ręczniki są idealnym miejscem dla bytowania bakterii, dlatego po każdym ich użyciu trzeba je dokładnie wysuszyć. Jeśli łazienka ma słabą wentylację i ręczniki bardzo długo schną, zaczynają niemiło pachnieć, więc najlepiej suszyć je poza łazienką, na balkonie lub na stojącej suszarce do bielizny. Jest to bardzo ważne, nie tylko jeśli chodzi o zapach, ale również o ręczniki- wycieranie się w butwiejący ręcznik z pewnością nie jest higieniczne.
Dywaniki łazienkowe również powinny być zawsze czyste i suche, w przeciwnym razie będzie z nimi działo się to samo, co z ręcznikami- zaczną butwieć, a co za tym idzie brzydko pachnieć. Dlatego oprócz dbałości o ręczniki, nie wolno zapomnieć o praniu dywaników przynajmniej raz w tygodniu. Warto zdecydować się na dywaniki łazienkowe wykonane z materiałów z tworzywa naturalnego, które ma charakter szybkoschnący i antybakteryjny.
Czas na odświeżacze powietrza.
Aby zapach w łazience był świeży i przyjemny warto używać odświeżaczy, kostek zapachowych do sedesu i innych środków zapachowych. Mogą to być elektryczne odświeżacze, spraye, świece zapachowe, wonne kadzidełka, kulki zapachowe lub odświeżacze powietrza domowej roboty. Każdy ma indywidualne preferencje zapachowe i trzeba się nimi kierować. Po wejściu do łazienki mamy czuć idealny dla siebie zapach czystości i świeżości.