Wiele osób decyduje się na rezygnację z klasycznych okularów na rzecz soczewek kontaktowych. Mają one wiele zalet, a przede wszystkim ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jednak czy można je nosić również w trakcie zimy? Czy mróz nie wpływa na ich kondycję?

Czy soczewki można nosić zimą?

Zmaganie się z wadą wzroku wymaga noszenia okularów, jednak równie dobrze zastępują je soczewki Cena powinna zachęcić do ich nabywania, gdyż waha się w granicach kilkudziesięciu złotych każdego miesiąca. Dostępne są modele jednodniowe bądź miesięczne. Można je nosić przez cały rok, są bezpieczne nawet zimą, kiedy na dworze panuje ujemna temperatura. Soczewki składają się przede wszystkim z wody (do 50% składu). Mimo tak wysokiej zawartości wody nie istnieje szansa, żeby zamarzły. Ochrania je naturalne ciepło wytwarzane przez gałkę oczną. Oczy pozostają całkowicie bezpieczne, dotyczy to również sytuacji, kiedy na dworze panuje przenikliwy mróz. Na uwagę zasługuje sytuacja, gdy soczewki nie znajdują się w oczach. Pudełko należy zabezpieczyć dodatkowymi warstwami odzieży bądź umieścić blisko ciała. W takim przypadku zimno nie powinno spowodować żadnych uszkodzeń. Przypomnijmy, soczewki są wykonane z delikatnych materiałów, dlatego wymagają specjalnego traktowania.

W trakcie zimowych miesięcy wilgotność powietrza spada, co wpływa negatywnie na kondycję narządu wzroku. W omawianej sytuacji wymaga się regularnego stosowania kropli do oczu, dzięki którym zniknie dyskomfort oraz nieprzyjemna suchość. Warto upewnić się, że produkt zawiera hialuronian sodu znajdujący się naturalnie w łzach.

Dlaczego warto nosić soczewki zimą?

Osoby z mniejszą bądź większą wadą wzroku zimą stają przed dylematem, wybrać okulary czy soczewki Cena przemawia za tymi drugimi, jednak to nie jedyna zaleta związana z noszeniem soczewek kontaktowych. Przede wszystkim warto wspomnieć o wygodzie, większej swobodzie ruchów oraz szerszym polu widzenia. Zimą noszenie okularów może być wyjątkowo problematyczne. Dotyczy to przede wszystkim parujących szkieł. Wystarczy przejść z zimnego pomieszczenia do ciepłego i okulary pokrywają się parą, która uniemożliwia widzenie. Wymagane jest ściąganie, przecieranie oraz ponowne nakładanie okularów. To problematyczne i wymaga czasu, a do tego powoduje sporą irytację.

Okulary stanowią spory problem, kiedy pada śnieg, co stanowi częstą atrakcję zimowych miesięcy. Płatki osadzają się na szkłach, co utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia widzenie. Soczewki kontaktowe nie wiążą się z takim dyskomfortem, gdyż nie parują. Śnieg się na nich nie gromadzi, dlatego są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż klasyczne okulary korekcyjne. To doskonały wybór w trakcie uprawiania zimowych sportów. Jazda na nartach nigdy nie była tak atrakcyjna. Oprócz tego nie pojawiają się żadne problemy w nakładaniu gogli ochronnych, co jest niemożliwe w przypadku okularów.