Wielu Polaków decyduje się na wyjazd zarobkowy, za granicę. Każdy Polak legalnie pracujący na terenie Unii Europejskiej, ma odprowadzaną od pensji zaliczkę na rzecz podatku dochodowego. Skomplikowane przepisy prawne sprawiają, że bardzo często sięgamy po pomoc specjalistów w momencie rozliczania. Aby takiego znaleźć wystarczy wpisać w Google frazę zwrot podatku Niemcy czy Holandia a ofert będzie bez liku. Co musisz wiedzieć o rozliczaniu podatku z Niemiec?
Jakich dokumentów potrzebujesz do rozliczenia podatku w Niemczech?
Podstawowym dokumentem, który jest wymagany do rozliczenia podatku w Niemczech jest Lohnsteuerbescheinigung. Jest on odpowiednikiem polskiego PIT-11. Na wydanie tego dokumentu pracodawca ma czas do końca lutego, chyba że wypada on w niedziele lub święto. Wówczas pracodawca ma obowiązek dostarczenia tego dokumentu następnego dnia roboczego. Lohnsteuerbescheinigung zawiera wiele kluczowych z punktu widzenia rozliczenia informacji. Wskazuje on chociażby, do której klasy podatkowej należy pracownik, co ma związek z wysokością zaliczek płaconych przez niego na rzecz podatku dochodowego. Znajduje się tam tak także informacja na temat uzyskanego dochodu brutto czy zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych przypadkach, aby uzyskać zwrot podatku z Niemiec koniecznie może być uzyskanie zaświadczenia EU/EWR. Jest to wydawany przez polski Urząd Skarbowy dokument, który zawiera informację na temat uzyskanych w Polsce dochodów.
Ulgi podatkowe w Niemczech
Rozliczenie podatku w Niemczech jest szczególnie opłacalne dla osób, które przepracowały w tym kraju minimum 183 dni. Mają one wówczas możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Jednak, aby to było możliwe, łączne koszty, które mają zostać odliczone, muszą przekraczać kwotę 1000 euro. Najczęściej wybieraną przez Polaków ulgą jest ta, która wynika z konieczności utrzymywania dwóch gospodarstw domowych – Polak wynajmujący pokój lub mieszkanie w Niemczech, utrzymujący jednocześnie dom w Polsce, ma prawo do skorzystania ze specjalnej ulgi. Skorzystanie z tej ulgi nie jest jednak łatwe i wymaga wielu dodatkowych załączników, dlatego warto zwrócić się w tej sprawie po pomoc do specjalistów. Dobrze jest wiedzieć, że istnieje także możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, nawet gdy nie pracował on na terenie Niemiec. W Niemczech przysługują także ulgi podatkowe na zakup odzieży roboczej, koszty leczenia czy zakup sprzętu niezbędnego do pracy. Z uwagi na to warto zbierać paragony i faktury, ponieważ mogą one ułatwić późniejsze rozliczenie.