Wysoka temperatura, prąd, substancje chemiczne, a nawet tarcie, mogą prowadzić do powstania oparzeń. Każdy z nas powinien posiadać w domu apteczkę, w której znajdzie się nie tylko bandaż, ale i opatrunki przeznaczone do zabezpieczania ran po oparzeniach. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Oparzenia różnego rodzaju
Zmagać się możemy z trzema rodzajami oparzeń. Pierwszym z nich są oparzenia termiczne, które następują pod wpływem działania wysokiej temperatury. Oparzenia chemiczne występują, gdy czynnikiem była substancja żrąca. Nierzadko są to domowe chemikalia. Niestety w domu czy w ogrodzie, a nie jedynie w miejscu pracy, można doznać oparzeń prądem elektrycznym, które zalicza się do najbardziej niebezpiecznych. W takich sytuacjach na bok należy odłożyć bandaż, przynajmniej na razie, a skupić się na innych działaniach, które trzeba podjąć natychmiast.
Oparzenia mogą być rozmaite w skutkach. Te powierzchowne, określane jako oparzenia I stopnia, objawiają się rumieniem i silnym bólem. Oparzenia II stopnia powodują powstawanie pęcherzy i odczuwane są silne dolegliwości bólowe. Oparzenia III stopnia nie powodują bólu, ponieważ dochodzi do uszkodzenia nerwów skórnych. Skóra staje się widocznie woskowa i do tego twarda. Najgroźniejsze oparzenia – IV stopnia – doprowadzają do zwęglenia i martwicy tkanek.
Jak radzić sobie z oparzeniami? Nie tylko specjalny bandaż
Właściwe działanie uzależnione jest od rodzaju występującego oparzenia. Specjalny bandaż czy też opatrunek musi chwilę poczekać, ponieważ najpierw koniecznie trzeba schłodzić poparzone miejsce wodą przez około 15 minut, a nawet 30 minut, jeśli czynnikiem parzącym był, np. gorący tłuszcz. Potem zabezpiecza się zajęte miejsce sterylnym opatrunkiem. Nie wolno używać żadnych substancji natłuszczających. Konieczne jest szybkie usunięcie odzieży i biżuterii z poparzonych części ciała, ponieważ w wyniku puchnięcia tkanek, może dojść do obrzęku.
Jeśli doszło do powstania oparzeń głębszych niż I stopnia, a dodatkowo pojawiają się problemy z układem oddechowym lub któreś ze środków chemicznych dostały się do wnętrza organizmu, konieczna jest szybka pomoc specjalistów. Należy także poczekać na wykwalifikowaną ekipę, gdy doszło do poparzenia prądem elektrycznym, ponieważ zwykle wiąże się to z upadkiem z wysokości, który mógł skutkować uszkodzeniem kręgosłupa.
Najważniejsze, to zapewnić bezpieczne miejsce ratownikom do działania, ale i jak najszybciej usunąć/wyłączyć/zabezpieczyć źródła, które spowodowały oparzenie.