Najmłodszy członek rodziny jest już w domu. To radość dla rodziców, ale i droga przez naukę, jak zajmować się maluchem. Kąpiel noworodka często przysparza problemów świeżo upieczonym rodzicom, którzy zastanawiają się nie tylko nad tym, kiedy po raz pierwszy wykąpać maluszka.
Kąpiel noworodka – co trzeba wiedzieć?
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się jeszcze w szpitalu, ale odpowiada za nią zwykle położona. Radzi sobie z tym świetnie, bo ma doświadczenie. Rodzice tak naprawdę nie muszą obawiać się kąpieli w domu. Pierwszy raz nie będzie aż tak stresujący i trudny, jeśli do serca, świeżo upieczeni rodzice, wezmą sobie kilka prostych wskazówek i rad.
Przede wszystkim wystarczy maluszka wykąpać raz lub dwa w ciągu tygodnia. Póki dziecko nie zacznie się przemieszczać, a większość czasu spędza na spaniu, nie brudzi się tak mocno. Kąpiel noworodka powinna być przyjemnością dla malucha, który styka się z kompletnie nowym otoczeniem. Atmosfera, warunki, miejsce kąpieli – te elementy mają ogromne znaczenie.
O co należy zadbać
Wszystkie akcesoria, ubranka i kosmetyki niezbędne podczas kąpieli oraz po jej wykonaniu, powinny być tuż pod ręką. Nie trzeba maluszka kąpać koniecznie w specjalnej wanience. Rodzice równie dobrze mogą skorzystać z umywalki lub dużej miski, jeśli będzie im wygodniej. Liczy się głównie bezpieczny chwyt, a po kąpieli szybkie ubranie dziecka, aby się nie zaziębiło.
Kąpiel noworodka – co przygotować poza ubrankiem i miejscem do mycia maluszka? Przydadzą się pieluszki tetrowe, waciki i patyczki higieniczne, wilgotne chusteczki, puder, pieluszka, ubranko, ręczniczek z kapturkiem oraz wybrane kosmetyki.
Przed samą kąpielą należy maluszkowi przemyć oczy czystymi wacikami, kierując się od skroni do nosa, a także usunąć wydzielinę z uszu korzystając z patyczków higienicznych przeznaczonych dla dzieci. Nie wolno ich wkładać do ucha, jedynie zebrać wydzielinę widoczną na zewnątrz uszu.
Do wanny lub miski należy nalać przegotowanej wody. Jej temperatura musi oscylować w graniach 36-37°C (można to sprawdzić łokciem, woda nie może być chłodna, ale i nie powinna parzyć). Kąpiel noworodka wymaga ostrożności, dobrego trzymania maluszka, bo w wodzie i stosując kosmetyki, ciałko staje się bardzo śliskie. Z tego względu przydają się pieluszki tetrowe lub specjalne wkłady do wanienki, które ułatwiają kąpanie dziecka.
Po umyciu główki i ciałka dziecka, spłukaniu czystą wodą, dziecko trzeba dokładnie wytrzeć, szczególnie w fałdkach, aby nie doszło do odparzeń. Nie wolno pocierać ręcznikiem, a jedynie delikatnie go przykładać. Następnie maluszka wystarczy owinąć dokładnie ręczniczkiem, najlepiej z kapturkiem, przemyć kikut pępowiny, osuszyć go i założyć pieluszkę. Ostatni etap to ubranie noworodka w piżamkę, i gotowe!