Gruzja zachwyca swoimi niezwykłymi atrakcjami oraz wspaniałą przygodą. W tym kraju każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony wybrzeże Morza Czarnego z bardzo ciepłym klimatem, które jest idealnym miejscem na długie letnie wędrówki, z drugiej natomiast góry o rekordowym zaśnieżeniu, które przyciągają każdej zimy alpinistów i narciarzy. W dodatku gruzińskie wino i wyszukane smaki kulinarne to atrakcje, które każdego roku przyciągają rzesze turystów.
Stolica Gruzji, która nie przestaje zachwycać
Tbilisi jest stolicą Gruzji, a zarazem największym miastem i głównym ośrodkiem kulturalno-przemysłowym kraju. Umiejscowione jest na stokach Kaukazu Małego, nad rzeką, która nosi nazwę Kura, określaną przez Gruzinów Mikwari.
Udając się do Tbilisi, koniecznie trzeba udać się na spacer po Starym Mieście, w którym dominuje starożytna (IV wiek n.e.) twierdzą Narikala. Słoneczne Stare Miasto składa się z wąskich uliczek oraz kolorowych budynków — głównie z balkonami z bujną roślinnością, a w zaułkach można spotkać zakłady rzemieślnicze i sklepiki oraz liczne kawiarenki i małe restauracje z domowym jedzeniem. Ciekawostką jest to, że wiele budynków liczy sobie nawet kilkaset lat. Wszystko to sprawia, że dzielnica ma osobliwy wygląd i klimat, który mógłby posłużyć jako scenografia filmu z XV-XVI wieku.
Gruzińskie wino i nie tylko — smaki i aromaty Gruzji
Opisywanie smaków jest jak nauka pływania w basenie bez wody. Oznacza to, że aby poznać uroki kuchni gruzińskiej, należy jej spróbować. Potrawą godną polecenia jest dżondżoli — to marynowane paczki i młode kwiaty kłokoczki kolchidzkiej. Zazwyczaj są one serwowane z różową lub czerwoną cebulą i oliwą. Jeśli chodzi o mięsa, to w daniach gruzińskich dominują baranina i jagnięcina oraz młode kurczaki, które przypominają hodowlane rajskie kurki. Ciekawą potrawą prosto z Gruzji są słodkie gozinaki z orzechów włoskich i miodu. Ich celem jest zapewnienie dobrobytu oraz słodkiego życia w kolejnym roku.
Warto także wspomnieć o tołmach — potrawach na kształt polskich gołąbków, jednak zawijanych w liście winogron, oraz mczadi, a więc placków kukurydzianych, które przygotowywane są „na dłoń”, czyli w formie fingerfood. Serwowane są one z żółtym serem Goldom lub z delikatnym sulguni
Jeśli chodzi o trunki, to gruzińskie wino nie ma sobie równych. Zarówno amatorzy, jak i koneserzy wina cenią je za subtelny i niepowtarzalny smak oraz ciekawą i łuskająca zmysły woń.
Kaukaz — jego wzgórza zachwycą każdego
Kaukaz jest pasmem górskim, które otula niemal całą Gruzję. W jego dolinach kryją się przepiękne miasteczka najeżone basztem. Jednym z takich miejsc jest Ushguli w górnej Swanetii — to wioska z cudownym widokiem na pobliski lodowiec.
Charakterystyczne dla tego regionu są wieże oraz baszty wykonane z łupki, które występują w każdej miejscowości. W mniejszych osadach te mające kilkaset lat wieże służą za spiżarnię, w których przez w okresie zimowym przechowywana jest żywność.