Gdy jesteśmy kierowcami i posiadamy własne auto, warto orientować się na bieżąco, jakie jest obowiązkowe według przepisów wyposażenie samochodu. Jeśli bowiem nie będziemy przygotowani, narażamy się na otrzymanie mandatu karnego. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce w 2020 roku?

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica w samochodzie

Według przepisów jednym z dwóch obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu jest trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt to sprzęt szczególnie ważny w przypadku jakiegokolwiek wypadku czy awarii samochodu. Jeśli nasze auto zepsuje się w trasie, wówczas, aby z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować o tym innych kierowców, należy umieścić trójkąt za samochodem, w prawidłowej odległości. Odległość ta będzie inna w zależności od tego, na jakim rodzaju drogi się znajdujemy. Trójkąta ostrzegawczego powinniśmy użyć również w przypadku holowania. Należy umieścić go w widocznym miejscu auta holowanego. Dzięki temu inni kierowcy będą odpowiednio wcześnie poinformowani o ewentualnym niebezpieczeństwie i być może unikniemy w ten sposób niebezpiecznej kolizji. Minimum 1-kilogramowa gaśnica to również sprzęt obowiązkowy w każdym aucie. Powinniśmy przechowywać ją w miejscu łatwo dostępnym. Warto pamiętać, iż taką gaśnicą raczej nie damy rady ugasić bardzo dużego pożaru, jednak ogień w jego początkowej fazie będziemy w stanie dzięki niej powstrzymać. Warto zaznajomić się z tym, w jaki sposób posługiwać się gaśnicą, gdyż niewiele osób posiada taką wiedzę. Za nieposiadanie trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy na wyposażeniu samochodu może zostać nam wypisany mandat karny.

Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa?

Wydaje się, że apteczka samochodowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia auta. Tymczasem nie jest ona obowiązkowa według obowiązującego prawa. Nie powinniśmy jednak z niej rezygnować, jeśli tylko zależy nam na naszym bezpieczeństwie. Dzięki apteczce bowiem, w przypadku kolizji czy wypadku, będziemy mogli udzielić ewentualnym poszkodowanym pierwszej pomocy. Apteczka samochodowa powinna zawierać kilka podstawowych elementów, które mogą znacznie ułatwić nam to zadanie. Powinny to być z pewnością różnego rodzaju plastry (te z opatrunkiem i te bez), kompresy gazowe, bandaże, opaskę elastyczną. Warto, aby w apteczce znalazł się także ustnik ochronny do przeprowadzania sztucznego oddychania oraz nożyczki, które w sytuacjach kryzysowych okazują się bardzo pomocne. Zadbajmy również o to, aby apteczka samochodowa zawierała folię termoizolacyjną oraz środek dezynfekujący. W każdej apteczce powinny znajdować się również ochronne rękawiczki lateksowe.