Wyjście na basen z dzieckiem to doskonały pomysł. Wystarczy wybrać bezpieczną pływalnię oraz odpowiednie akcesoria. Ręcznik z kapturkiem, specjalne pampersy do wody oraz ochronne rękawki to podstawa. Jakie są korzyści nauki pływania z niemowlakiem?

Zalety korzystania z basenu

Pływanie odgrywa bardzo dużą rolę w kształtowaniu zdolności motorycznych, poprawia także ogólny rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny, stąd wyjście na basen z maluchem to doskonały pomysł. Kontakt z wodą wyostrza zmysły dziecka, co ułatwia nawiązywanie kontaktów. Dodatkową zaletą jest kontrolowanie oddechu oraz obecności wody na twarzy, co ułatwi naukę pływania w kolejnych miesiącach/latach.

Pierwsza wizyta basenie powinna odbywać się po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia, chociaż wielu rodziców decyduje się na rozpoczęcie nauki pływania u 3-miesięcznych pociech. Wyjścia na basen najlepiej rozpocząć, kiedy maluch samodzielnie trzyma główkę.

Jak przygotować się do wizyty na basenie?

Pierwsza wizyta musi odbywać się w bezpiecznych i odpowiednich warunkach. Nie warto wybierać się do zatłoczonego aqua parku. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kryta pływalnia, która zapewnia wysoki standard i oferuje zajęcia dla niemowląt. Lekcje odbywają się w płytkich basenach z instruktorami. Sam obiekt musi być czysty, a opiekę nad osobami wewnątrz musi sprawować ratownik. W łazience oraz szatni muszą znaleźć się przewijaki. Wtedy ręcznik z kapturkiem ochroni przed zimnem i ułatwi założenie pampersa i czystych ubranek.

Temperatura w pływalni powinna wahać się od 32 do maksymalnie 33 stopnie – jeśli będzie za ciepło, różnica między wodą a powietrzem wywoła spory dyskomfort. Instruktor przydzielony do nauki pływania musi dbać nie tylko o dobrą zabawę, ale trzeba pamiętać również o bezwzględnym bezpieczeństwie. Cały kurs pływania trwa około pół roku, a spotkania odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu.

Ręcznik z kapturkiem i inne przydatne dodatki

W trakcie kursu pływania maluszek nauczy się jak bezpiecznie siedzieć na brzegu basenu, w jaki sposób wskakiwać do wody, jak sięgać rączką do występu (ochroni przed utonięciem w razie nieoczekiwanego przedostania się do wody). Maluch nauczy się jak pływać pieskiem (oczywiście z pomocą dorosłych) oraz robić bąbelki z powietrza na powierzchni wody. Takich umiejętności nie będzie miało kilkumiesięczne dziecko, dla którego kluczowe znaczenie odgrywa kontakt z wodą przypominające mu o życiu płodowym, relaks i czas spędzany z opiekunem.

W trakcie pływanie klatka piersiowa jest poddawana mocnemu ciśnieniu wody, co zapewnia głębokie oddychanie, dzięki czemu pływanie bardzo dobrze rozwija układ oddechowy.

Pływanie ma ogromny wpływ na regulację krążenia krwi. Regularne spędzanie czasu w wodzie przyczynia się do zdiagnozowania, a następnie leczenia niewłaściwego rozwoju szkieletu i mięśni w ciele dziecka. Szczególnie kiedy uczęszcza na zajęcia z rehabilitantem. Woda redukuje napięcia, z którymi zmaga się coraz więcej noworodków. Maluszek ćwiczy koordynację ręka-oko – wystarczy zabrać do wody kolorowe zabawki.

Spędzanie czasu w wodzie to dla dziecka spory wysiłek, dlatego przyzwyczaja się do aktywności fizycznej, co przyniesie ogromne korzyści w przyszłości.

Wyjście na basen nie wiąże się z dużymi kosztami. Wystarczy ręcznik z kapturkiem, nieprzemakalne pampersy oraz bilet wstępu.