Lapacho, a więc „herbata Inków”, jest napojem, którego właściwości i lecznicze działanie zostało odkryte już dawno przez plemiona Ameryki Środkowej i Południowej. W tradycyjnej medycynie Indian Ameryki Łacińskiej lapacho do dziś dzień stosuje się niemal na wszystkie dolegliwości: grzybicę, przeziębienie, a nawet raka. Jakie właściwości prozdrowotne skrywa ta niezwykła herbata?
Prozdrowotne właściwości lapacho
Lapacho jest produktem, który zawiera co najmniej 20 różnych substancji aktywnych. Najistotniejszą z nich jest lapachol, który cechuje się silnym działaniem przeciwwirusowym. Produkt ten bogaty jest w składniki mineralne, takie jak: magnez, mangan, srebro, wapń, chrom, żelazo oraz fosfor. Jest też doskonałym źródłem kwercetyny, koenzymu Q10, karna solu, alkaloidów, kwasów hydrobenzoesowych, garbników oraz saponin steroidowych. Nie sposób pominąć także glikozydów izokumarynowych, glikozydów irydoidowych oraz glikozydów ligninowych. Lapacho jest produktem przeciwalergicznym, przeciwreumatycznym, przeciwwrzodowym i immunostymulującym. Co więcej, wykazuje on działanie ściągające, jak i wzmacnia serce. Podnosi liczbę erytrocytów, leukocytów oraz limfocytów we krwi. Cechuje się zdolnością do wspomagania obniżenia poziomu glukozy we krwi. Warto wiedzieć, iż dwa główne związki (lapachol i beta-lapachol) są toksyczne i mogą przyczynić się do zmniejszenia krzepliwości krwi oraz upośledzenia płodu, dlatego nie jest on rekomendowany kobietom ciężarnym. Jednak dostosowanie się do zalecanej dziennej dawki prawdopodobnie przeciwdziała wystąpieniu negatywnym skutkom ubocznym. Bezzwłocznie jednak należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.
Jakie jest zastosowanie herbaty Inków?
Badania prowadzone nad lapacho wykazują jego właściwości zdrowotne, w związku z czym tak chętnie stosowana jest w medycynie niekonwencjonalnej. Wiele osób uważa, iż może okazać się ona wsparciem w walce z rakiem. Oczywiście istnieje spore prawdopodobieństwo, jednak nie ma 100% badań potwierdzających tę tezę. Bez wątpienia lapacho jest preparatem, na który zdecydować się powinny osoby cierpiące na wirusa opryszczki. Zaleca się je także osobom, które chcą pozbyć się grzybów z organizmu. Nie ma wątpliwości co do tego, iż lapachol oraz beta-lapachol to składniki, które wspierają przeciwdziałanie powstania gronkowca złocistego. Produktem tym powinny zainteresować się również osoby, które mają skłonność do grzybic narządowych, zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Z pewnością systematyczne spożywanie herbaty Inków korzystnie wpłynie na wsparcie w leczeniu problemów żołądkowych, między innymi wrzodów żołądka czy też nieżytów. Jej właściwości są często wykorzystywane także w przypadku nieżytów oskrzeli, astmy oraz alergii. Włączenie w swoją dietę kory drzewa Tabebuja zaleca się również osobom, u których występują problemy z wątrobą i chcą wesprzeć naturalną kurację. Lapacho swoje zastosowanie znajduje także w dermatologii – zaleca się go osobom, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, owrzodzeniami, trądzikiem czy trudno gojącymi się ranami.