Wiele kobiet i mężczyzn marzy o tym, by ich mieszkanie było posprzątane, obiad ugotowany, pranie zrobione, a na kanapie nie zalega sterta niewyprasowanych ubrań. Bycie perfekcyjną panią lub panem domu jest w zasięgu każdego, kto tylko trochę się o to postara. Wystarczy dobrze zorganizować pracę.

Dbaj o czystość i porządek od rana do wieczora.

Najlepiej sprzątać zawsze na bieżąco np. umyj umywalkę i wytrzyj lustro wtedy, kiedy idziesz do łazienki umyć ręce, a po kąpieli spryskaj wannę środkiem czyszczącym i umyj ją. Jeśli zobaczysz okruchy na podłodze, sprzątnij je od razu. Zadbaj o to, by zlew i blaty w kuchni zawsze były puste, tym bardziej, jeśli w domu masz zmywarkę. Zaraz po przebudzeniu oraz przed położeniem się spać poświęć kilka minut na ogarnięcie mieszkania, np. poodkurzaj lub zmyj podłogę w kuchni. Nie czekaj, aż brud zacznie przywierać do podłogi. Dzięki tym wskazówkom nie będzie potrzeby marnowania całej soboty na generalne sprzątanie.

Jak prać i segregować pranie?

Od wielu lat używane są pralki automatyczne, więc pranie nie powinno stanowić problemu. Jednak warto znać kilka wskazówek, które sprawią, że koszule będą idealnie białe, a ręczniki kąpielowe będą puszyste i pachnące. Po pierwsze nie wolno prać białych rzeczy razem z kolorowymi, a w ostateczności można zastosować chusteczkę wchłaniającą barwniki z odzieży. Białe koszule najlepiej prać osobno, używając płynu lub kapsułek do prania bieli. Ręczniki kąpielowe oraz inne ręczniki powinno się prać w delikatnym płynie, a nie w proszku. Proszek do prania trudno się wypłukuje, a to szkodzi ręcznikom- sprawia, że są sztywne i nie chłoną wody, tak jak powinny. Aby wszystkie ręczniki były chłonne, miękkie i puszyste warto wlać do ostatniego płukania szklankę octu. Trzeba pamiętać, by nigdy nie prać ręczników ze zwyczajną bawełną oraz nigdy ich nie prasować. Poza tym ręczniki kąpielowe oraz do rąk, twarzy należy wymieniać po trzech, czterech użyciach. Tylko wtedy zachowana jest właściwa higiena.

Jak zorganizować czas, by mieć zrobione wszystko na bieżąco?

Trzeba usiąść spokojnie przy herbacie i zastanowić się, co jest do zrobienia i pogrupować rzeczy najważniejsze do zrealizowania oraz te mniej ważne. Ważne, aby zapisać sobie, jasno i konkretnie, kiedy zamierzasz zrobić te wszystkie rzeczy. Przy planowaniu tygodnia lub dwóch trzeba być realistą i przemyśleć, czy na pewno jesteś w stanie w tym czasie wykonać wszystkie te rzeczy. Następnie wystarczy już tylko trzymać się wyznaczonego planu, dzięki temu uporządkowane będzie nie tylko życie, ale i mieszkanie.

Warto sięgnąć po poradniki, które pomagają nauczyć się efektywnego sprzątania, wypełniania wszystkich obowiązków domowych. Poza tym, jeśli to możliwe zaangażuj rodzinę w domowe obowiązki- nie bierz wszystkiego na siebie, bo nie musisz tego robić. Masz prawo do odpoczynku, a poza tym każdy mieszkaniec powinien mieć wyznaczone swoje obowiązki.