Hemoroidy, czyli żylaki odbytu są bardzo uciążliwą dolegliwością. Schorzenie to występuje coraz częściej, szczególnie u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Dlatego też najbardziej narażeni na hemoroidy są przede wszystkim ci, którzy w pracy głównie siedzą przy biurku.

Przyczyny oraz objawy hemoroidów

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skazanych jest na ciągłą pracę przy komputerze. Wciąż wydłużające się godziny pracy, a przez to brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej sprzyjają rozwojowi guzków krwawniczych. Ponadto udowodniono, iż na powstawanie żylaków odbytu duży wpływ mogą mieć także czynniki genetyczne. Jeśli więc w naszej rodzinie ktoś cierpiał na hemoroidy, powinniśmy być szczególnie czujni i szybko reagować na każdy niepokojący symptom. Jednym z najwcześniej pojawiających się objawów jest swędzenie odbytu, które bardzo często jest przez nas bagatelizowane. To z kolei opóźnia rozpoznanie choroby, co może doprowadzić do szybkiego jej rozwoju. Hemoroidom towarzyszy najczęściej ciągłe uczucie niepełnego wypróżnienia. Z czasem pojawia się w okolicach odbytu niewielkie krwawienie. Występuje ono przede wszystkim przy wypróżnianiu się. Z biegiem czasu może dojść do wypadania guzka, co również następuje najczęściej po oddaniu stolca. W zaawansowanym etapie choroby pojawia się ból, który z czasem staje się coraz silniejszy.

Maść na hemoroidy – jaką wybrać?

W większości przypadków w początkowej fazie rozwoju żylaków odbytu lekarz zaleca, aby regularnie stosować maść na hemoroidy. Preparat taki możemy nabyć bez recepty właściwie w każdej aptece. Przy wyborze zwróćmy uwagę na to, aby maść na hemoroidy zawierała w swoim składzie zioła. Niektóre z nich bowiem są bardzo pomocne przy leczeniu żylaków odbytu. W maściach przeciwdziałających hemoroidom znajdują się najczęściej takie zioła, jak na przykład kora dębu. Zioło to ma bowiem właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne, a także działa ściągająco. Napar z kory dębu stosuje się bardzo często także do tak zwanych „nasiadówek”. Na guzki krwawnicze zbawienny wpływ może mieć także kasztanowiec. To właśnie wyciąg z kasztanowca jest składnikiem bardzo wielu preparatów, mających na celu zwalczanie żylaków odbytu. Na hemoroidy zalecany jest również rumianek. Zioło to bowiem znacznie przyspieszy gojenie się guzków krwawniczych, a dzięki temu nasze dolegliwości zostaną złagodzone, co przyniesie nam znaczną ulgę. Na hemoroidy stosuje się przede wszystkim okłady, a także lecznicze kąpiele.