Lampy nad stół doskonale uzupełniają wnętrze i pozwalają oświetlić przestrzeń przeznaczoną do spożywania posiłków. Jadalnia to także miejsce do pracy zdalnej, nauki czy grania w gry planszowe, stąd wybór odpowiedniego oświetlenia powinien być zadaniem szczególnie ważnym.

Lampy nad stół – na jakie cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Lampy nad stół powinny mieć nietransparentny klosz, dzięki któremu światło nie razi w oczy i jednocześnie dobrze oświetla całą przestrzeń. Stół jest widoczny, tak samo, jak i znajdujące się na nim potrawy czy książki. Ważne, żeby lampy nad stół nie stanowiły jedynego źródła światła. Dodatkowo lampa podłogowa oraz kinkiety boczne i wzniosła, przyjemna atmosfera gwarantowana. Jest to szczególnie ważne, gdyż spory kontrast pomiędzy jasnym światłem wydzielanym z lampy oraz ciemnością występującą wokół nie przynosi dobrego efektu.

Bardzo modne lampy nad stół, które prezentują się atrakcyjnie i nadają wnętrzu charakteru, powstają przy pomocy metali (w ostatnich latach szczególnie popularna jest miedź), kolorowego szkła, nieprześwitującej tkaniny oraz betonu. W przypadku sporych jadalni doskonale sprawdzą się rozsuwane klosze albo lampy mające regulowane ramiona pozwalające dopasować intensywność światła do okazji. Na uwagę zasługują także modele refleksowe na szynach oraz kilka lamp wiszących wokół stołu. Efekt jest naprawdę dobry, a cały stół dobrze oświetlony.

O czym należy pamiętać, dekorując jadalnię?

Zapamiętaj, że wybrane lampy nie muszą wcale wisieć na jednej wysokości, mieć taki sam kształt i jednakowy kolor. Jeśli decydujesz się na odważne kompozycje to świetnie, ale mimo wszystko pamiętaj o zachowaniu umiaru i dobrego gustu. W taki sposób bardzo łatwo jest przytłoczyć wnętrze, a tego przecież nie chcesz.

Lampy nad stół powinny zostać dopasowane do stylu dominującego w salonie oraz jadalni. Świetnie sprawdza się jeden większy model, ale doskonały efekt przynosi także kilka mniejszych lamp – wszystko zależy tak naprawdę od rozmieszczenia mebli, dodatków oraz ułożenia mieszkania względem stron świata. Weźmy jednak pod uwagę kilka przykładów, a mianowicie lampa w stylu skandynawskim łączy w sobie proste formy oraz stonowane barwy. Najczęściej wybieranymi kolorami są szarości, biel, czerń i nieśmiertelne pastele. Lampy nad stół utrzymane w stylu skandynawskim są naturalne – modele drewniane cieszą się ogromną popularnością. Z kolei lampy nowoczesne możesz rozpoznać po geometrycznych formach. Wyróżniają się także wieloma ramionami, które łamią się pod różnymi kątami i tworzą oryginalne wzory – prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Klasyczne lampy nad stół to przede wszystkim okrągłe klosze oraz modele wyglądające jak ścięte stożki. Świetnie wyglądają także abażury wzbogacone w tkaniny czy przyciągające uwagę żyrandole.