Najmłodsze dzieci wymagają specjalnego podejścia, jeśli chodzi o różne aspekty zdrowotne. Czy wiesz, że mały człowiek rodzi się bez płaszcza lipidowego na naskórku, który dopiero się rozwinie, by chronić na skórę przed inwazją mikrobów? Dlatego zastępuje się go oliwką kosmetyczną. Podobnie wygląda to w innych układach organizmu.

Szczególnie istotną kwestią pozostaje karmienie niemowląt i dzieci w wieku „żłobkowym”. Dlaczego nie karmimy ich od razu np. mięsem, nawet jeśli byłaby to delikatna cielęcina? To pytanie jedynie na pozór wydaje się być niemądre. Wrażliwy układ pokarmowy dziecka, brak enzymów trawiennych w komplecie oraz to, że najzwyczajniej w świecie brakuje w tej układance… zębów – czynią przyjęcie i trawienie takiego pokarmu niemożliwym. Zresztą nie jest to dziecku do niczego potrzebne – wszystko, co konieczne, łącznie z ochroną przed zagrożeniem wirusami i bakteriami, otrzymuje z mlekiem matki.

Skąd się biorą problemy z karmieniem maluchów?

Nawet w późniejszych latach, gdy dziecko zaczyna przyjmować w stały pokarm, jego układ trawienny pozostaje bardzo wrażliwy. Dopiero wykształca się w nim gospodarka enzymami i flora jelitowa – z tego powodu zbyt szybkie odstawienie od piersi niemal zawsze wiąże się z kłopotami w karmieniu. Inną kwestią pozostaje połykanie powietrza podczas użycia butelki z mlekiem następnym lub napojem. Dopiero niedawno powstał nowy typ smoczka, inspirowany anatomiczną budową sutka, który zapobiega przedostawaniu się powietrza do układu trawiennego i znacznym stopniu likwiduje problem kolki jelitowej.

Najlepiej naturalnie. W odwodzie czeka herbatka przygotowana przez specjalistów

Tak czy inaczej, wciąż pozostaje trapiący rodziców kłopot: jaki napój wybrać dla dziecka na różnych etapach jego rozwoju? Odpowiedzią mogą być herbatki, które oprócz ugaszenia pragnienia potrafią wpływać kojąco na dolegliwości brzuszka i jelit po spożyciu mleka lub pierwszych, jeszcze rozdrobnionych pokarmów stałych. Wśród roślinnych substancji wspierających zmagania z niestrawnością i kolką u małych dzieci  numerem jeden wciąż pozostaje koper włoski. Ponieważ trudno o codzienne przygotowywanie takich naparów, Hipp herbatka, Gerber czy BoboVita z obowiązkowym dodatkiem wspierającym czynności układu trawiennego będzie najlepszym rozwiązaniem problemu. Zbilansowana, zdrowa, z gwarancją od uznanego producenta – daje pewność, że podamy dziecku to, co najlepsze.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zadbać o dziecko
Następny artykułCo na zmęczone oczy?