Dobra pościel to taka, która będzie służyła przez lata. Jeśli po pierwszym praniu pościeli zauważymy rozchodzące się szwy lub zmechacony materiał, to oznaka, że materiał jest bardzo niskiej jakości. Dlatego, warto wiedzieć, czym się kierować wybierając materiał na pościel, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto.
Bardzo ważne są wrażenia dotykowe.
Wybór materiału na pościel jest w dużym stopniu uzależniony od indywidualnych upodobań. Pościel powinna dawać skórze miłe odczucie, a jest to subiektywne wrażenie. Odpowiednio dobrane tkaniny pościelowe zapewniają komfortowy wypoczynek, a także łatwe pranie i prasowanie. Zatem wybierając materiał na pościel, warto zwrócić uwagę, czy pościel jest miękka, przytulna oraz czy jest wykonana z oddychających tkanin. Zaleca się także sprawdzać skład materiału na metce lub pytając bezpośrednio producenta.
Duży wybór dobrej jakości tkaniny pościelowej.
Bieliznę pościelową wytwarza się z czterech podstawowych materiałów: bawełny, wełny, jedwabiu i lnu. Dlatego na rynku znajdziemy tak dużo różnych wariantów, np. satynę, która może być bawełniana, jedwabna i syntetyczna.
Naturalne materiały, takie jak bawełna, len, wełna czy jedwab zapewniają odpowiednią wentylację, co sprawia, że podczas snu ciało nie poci się, a to zapewnia odpowiednie warunki do odpoczynku. Do tego, wszelkiego rodzaju bakterie nie mają optymalnego (czyli wilgotnego i ciepłego) środowiska do rozwoju. W efekcie skóra wolniej się starzeje. W przypadku materiałów syntetycznych zablokowany jest dostęp powietrza, przez co skóra poci się i słabnie jej kondycja. Niektóre dobrej jakości mikrofibry mogą zachowywać się podobnie, a czasem przewyższać swoją jakością nawet bawełnę.
Pościel bawełniana jest miła w dotyku, łatwo się ją pierze. Niestety ten typ materiału jest bardzo podatny na gniecenie – po każdym praniu trzeba będzie ją dokładnie wyprasować. Dużą zaletą jest to, że pozwala skórze oddychać i doskonale odprowadza wilgoć. Wariantów tkanin utkanych z bawełnianych włókien jest sporo: perkal, flanela, satyna, kora, adamaszek, jersey, batyst, mako, czyli tzw. bawełna egipska, która jest bardzo gruba i ciepła, ale też najdroższa.
Lniana pościel doskonale izoluje przed chłodem, idealnie sprawdza się przez cały rok. Bardzo dobrze znosi wysokie temperatury prania. Niestety, szybko się gniecie i dość ciężko prasuje. Dzięki swoim antystatycznym i antyalergicznym właściwościom jest idealna dla alergików.
Wełna uważana jest za jedną z najporządniejszych tkanin pościelowych, przez co i jej cena jest dość wygórowana. Tkanina ta idealnie sprawdza się tak podczas zimnych (doskonale izoluje od zimna), jak i ciepłych nocy (ma bardzo dobrą wentylację). Doskonale dostosowuje się również do temperatury naszego ciała. Ponieważ nie przyciąga kurzu, poleca się ją alergikom oraz osobom z problemami reumatologicznymi. Najbardziej popularną tkaniną wełnianą jest delikatny kaszmir.
Pościel z jedwabiu jest niezwykle delikatna i chłodna w dotyku. Doskonale nadaje się dla alergików – nie przyciąga kurzu oraz zapewnia doskonałą wymianę powietrza. Co więcej, dobrze wpływa na skórę, relaksuje i kojąco działa na układ nerwowy.
Mikrofibra to syntetyczna tkanina o wielu walorach użytkowych. Dzięki specyfice mikrowłókien, z których jest wykonana, nie zaburza procesu oddychania skóry, nie podrażnia, jest bardzo miła w dotyku. Podobnie jak len ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Co więcej, hamuje rozwój roztoczy. To materiał, który nie wymaga prania w wysokich temperaturach. Nie trzeba go również prasować.
Prześcieradła z gumką- z jakiego materiału sprawdzą się najlepiej?
Prześcieradła z gumką są najczęstszym wyborem, ponieważ są wygodne i nie ściągają się z łóżka. Jednak większą uwagę zwykle przywiązujemy do wyboru poszewek na kołdrę i poduszki. Warto wybrać dobrej jakości prześcieradła z gumką, np. bawełniane typu jersey lub frotte, ponieważ są elastyczne, miłe w dotyku i nie wymagają prasowania, w przeciwieństwie do prześcieradeł z tradycyjnej bawełny. Trzeba również uważać na to, by nie trafić na prześcieradła z włókien syntetycznych, które nie są przewiewne i nie tak miłe w dotyku, jak naturalne włókna.