Damskie koszulki z krótkim rękawem lub bluzki z długim rękawem są podstawą każdej stylizacji. Najpopularniejszym materiałem, z którego szyte są damskie koszulki, jest dzianina. Istnieje wiele rodzajów dzianin, które różnią się od siebie składem oraz elastycznością. Dlaczego dzianina jest najlepsza na koszulki?

Rodzaje dzianin.

Produkcję dzianiny można porównać do robienia na drutach, lecz powstające oczka są malutkie, tworzą prostopadle połączone ze sobą rzędy. Dzianiną nazywamy te materiały, które są wygodne i elastyczne, a jest ich wiele rodzajów. Ubrania takie jak: koszulki, bluzki, bluzy, legginsy, dresy, czy sukienki są często szyte z różnych dzianin. Mogą być one cienkie, grube, bardziej lub mniej rozciągliwe. Dzianiny mogą być wyprodukowane z włókien naturalnych, sztucznych lub mieszanych. Najpopularniejsze dzianiny to dzianina z wiskozą, dresówka, dżersej, dżersej z elastanem. Różnią się one splotem, składem oraz gramaturą. Każda hurtownia dzianin ma w swojej ofercie większość rodzajów dzianin, więc gdy szukamy idealnego materiału na koszulki najlepiej udać się właśnie tam.

Która z dzianin jest najczęściej używana w produkcji koszulek?

Najczęściej stosowaną dzianiną na koszulki damskie jest dżersej, który może być w wersji z samej bawełny oraz z bawełny z elastanem. Dzięki dodatkowi elastanu koszulki lepiej się układają i mniej gniotą, zatem są bardziej funkcjonalne. Poza tym koszulki wykonane z dżerseju z elastanem są bardziej wytrzymałe, nie niszczą się i nie deformują, a jednocześnie są lekkie i przewiewne. To mit, że koszulki z dodatkiem sztucznego włókna są niezdrowe dla skóry i powodują nadmierne pocenie się. Miejscem gdzie znajdziemy największy wybór dzianin dżersejowych, jest hurtownia dzianin. Można tam znaleźć dzianiny, które będą idealne do szycia nie tylko koszulek sportowych, czy codziennych, ale również do produkcji eleganckich bluzek, czy spódnic. W hurtowni dzianin mamy możliwość zamówienia materiału specjalnego, np. z użyciem efektu specjalnego lub z dodatkowym składnika do produkcji materiału.

Na co zwrócić uwagę wybierając materiał na koszulki?

Przede wszystkim na trwałość materiału, odporność na rozciąganie oraz na ewentualne odbarwienia koloru materiału. Trzeba również zwrócić uwagę na gramaturę dzianiny i wybrać taką, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Jeśli koszulki mają służyć latem, może to być materiał o mniejszej gramaturze, lecz wtedy trzeba pamiętać, że niektóre dzianiny mogą być nieco bardziej przeźroczyste. Oprócz wybory dzianiny na koszulki warto od razu pomyśleć o wykończeniu np. ściągaczach. Hurtownia dzianin w każdym dużym mieście ma pełen asortyment, dlatego zakupy w takim miejscu są praktyczne i wygodne.