Wyjazd na wakacje własnym samochodem wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim możesz zabrać zdecydowanie więcej rzeczy, a po ustawieniu nawigacji dojedziesz bez problemu do najbardziej oddalonego celu. Ważne, żeby po powrocie z urlopu zadbać o pojazd, kosmetyki samochodowe ADBL na pewno ułatwią zadanie.

Co trzeba zrobić, żeby samochód po wakacjach prezentował się dobrze i pracował bez zarzutów?

Nie każdy ma świadomość, że oględziny samochodu należy wykonać nie tylko przed wyjazdem na wakacje, ale także i po powrocie do domu. W przeciwnym razie może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami, stratami finansowymi, a nawet niemożliwym do przewidzenia wypadkiem.

Kosmetyki przeznaczone do samochodów ADBL miej pod ręką, gdyż przydają się po zakończonej podróży, ale zacznij od skontrolowania płynów eksploatacyjnych. Mowa o oleju, płynie do chłodnic oraz płynie hamulcowym. Wszystkie są tak samo istotne, gdyż w starszych modelach pojazdów nie ma elektrycznego systemu informującego, że poziom oleju wymaga uzupełnienia. Zrób to po wyjeździe wakacyjnym i ciesz się sprawną jazdą. Odpowiedni poziom oleju pozwoli Ci uniknąć zatarcia silnika, co wiąże się ze sporym obciążeniem budżetu. Kolor i konsystencja oleju także wymagają sprawdzenia, gdyż zbyt ciemny odcień czy inne odchylenia to objaw problemów z silnikiem.

W dalszej kolejności zadbaj o kontrolę płynu chłodniczego, który jest szczególnie ważny w trakcie letnich upałów. Wymiana nie może odbywać się rzadziej niż raz na dwa lata.

Odpowiedni poziom płynu hamulcowego warunkuje bezpieczeństwo w trakcie jazdy samochodem. Jeśli więc na wakacjach pokonałeś przeszło 40 tysięcy km, musisz go wymienić po powrocie, tylko w taki sposób unikniesz spadku skuteczności hamowania nawet o 15%.

Kontrola ogumienia tuż po wakacjach

Wyjazd na długą trasę stanowi spore wyzwanie dla opon. Jest to uwarunkowane zmienną nawierzchnią, intensywnym hamowaniem, wybojami oraz wysoką temperaturą asfaltu. Każdy z wymienionych czynników wpływa na przyspieszenie eksploatacji ogumienia. Kontrola polega na sprawdzeniu głębokości bieżnika (bezpieczeństwo jest uwarunkowane głębokością co najmniej 3 mm). Wyrównaj ciśnienie w kołach, sprawdź ramy opon i skontroluj czy w ogumieniu nie ma pęknięć, czy innych zniszczeń. Następnie całą wierzchnią warstwę umyj przy pomocy kosmetyków samochodowych ADBL.  Sprawdź, czy z klimatyzacją wszystko w porządku i czy nie wymaga czyszczenia. Pióra wycieraczek także muszą pracować nienagannie – w celu ich gruntownego umycia zastosuj środek na bazie alkoholu. Uszczelki przetrzyj środkiem, w którym znajduje się gliceryna albo silikon, dzięki czemu wewnątrz nie będzie gromadzić się wilgoć.