Zapalenie zatok daje szereg bardzo uciążliwych symptomów. Jeśli je zauważymy, nie należy ich bagatelizować. Powinniśmy natychmiast podjąć odpowiednie kroki, aby dokładnie wyleczyć to schorzenie. Niedoleczone zapalenie zatok ma bowiem tendencję do ciągłego nawracania i może przybrać formę przewlekłą.

Jak objawia się zapalenie zatok?

Symptomy zapalenia zatok są dość charakterystyczne. Najczęściej w przebiegu tego schorzenia pojawia się u nas katar, który może przybrać postać gęstego śluzu, bądź przezroczystej, wodnistej wydzieliny. Gęsty katar oznacza infekcję bakteryjną, natomiast wodnisty – infekcję spowodowaną przez wirusy. Często przy zapaleniu zatok obserwujemy u siebie podwyższoną temperaturę ciała. W przypadku zapalenia zatok czołowych do objawów tych dochodzi jeszcze ból głowy w okolicy czoła. Ta dolegliwość nasila się szczególnie przy pochylaniu się. Inne objawy daje natomiast zapalenie zatok szczękowych. Ten rodzaj infekcji bowiem powoduje przede wszystkim ból szczęki, a nawet zębów. Może ono objawiać się także bolesnością uciskową policzków. Zapalenie zatok sitowych z kolei może spowodować ból nosa, jego zatkanie, a także nawet całkowitą utratę węchu. Oprócz tych objawów zapalenie zatok wywołuje ogólne osłabienie naszego organizmu, a często również zmniejszenie apetytu bądź zupełny brak ochoty na jedzenie.

Zestaw do płukania zatok i inne domowe sposoby na zapalenie zatok

Na początku choroby symptomy zapalenia zatok nie są jeszcze aż tak uciążliwe, aby w znacznym stopniu utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Nie oznacza to jednak, że możemy je bagatelizować. Wręcz przeciwnie – już w początkowej fazie choroby należy szybko zareagować, aby mieć szansę na sprawne wyleczenie schorzenia. Z zapaleniem zatok możemy poradzić sobie w domu. Należy jednak umiejętnie stosować pewne zabiegi. Jednym z najbardziej polecanych jest inhalacja, którą należy wykonywać codziennie, aby przyniosła oczekiwane rezultaty. Inhalacje możemy wykonywać z wykorzystaniem naparów z ziół. W walce z zapaleniem zatok warto zaopatrzyć się w zestaw do płukania zatok. Dzięki niemu będziemy mogli w domu sprawnie oczyścić nasze zatoki, a to z pewnością znacznie złagodzi nieprzyjemne objawy i przyniesie nam wyraźną ulgę. Zestaw do płukania zatok nabyć możemy w każdej aptece w atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy jednak, że jeśli domowe sposoby na zapalenie zatok nie przynoszą przez kilka dni efektów, powinniśmy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednią dla nas metodę leczenia.