Przed przyjściem na świat dziecka, rodzice muszą zadbać o wiele aspektów. Na początku najczęściej wybierają łóżeczko, kocyk niemowlęcy, wózek spacerowy czy pierwszą zabawkę. Warto dużo wcześniej zadbać o wysokiej jakości wyprawkę na noworodka, by zapewnić mu pełen komfort, bezpieczeństwo i spokojny sen.

Czym się kierować podczas zakupu łóżeczka dla niemowlaka?

Kompletując wyprawkę dla dziecka, nie może zabraknąć ubranek, kosmetyków do pielęgnacji jego delikatnej skóry, wózka spacerowego, przewijaka i wreszcie łóżeczka. Zakup odpowiedniego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na wiele jego elementów. Po pierwsze, najważniejsze jest całkowite bezpieczeństwo malucha. Warto więc wybrać takie łóżeczko, które posiada certyfikat jakości, jest stabilne, wytrzymałe na częste bujanie i nie posiada żadnych ostrych krawędzi. Kiedy maluch uczy się raczkować, przestrzeń wokół łóżeczka musi być pozbawiona elementów, które mogłyby go zranić. Ważna jest także kwestia wyjmowanych szczebelków. Ich przeznaczeniem jest ułatwienie nieco starszemu dziecku wychodzenia i wchodzenia do łóżeczka, nie tracąc przy tym znajdującego się dookoła materaca zabezpieczenia. Ponadto, chronią przed groźnymi upadkami podczas nocnego wiercenia się malucha. Najczęściej spotyka się opcję wyjmowania dwóch lub trzech szczebelków z jednego z boków. W dobrze zaprojektowanych modelach, niczym się one nie różnią od pozostałych szczebelków, dzięki czemu zachowany zostaje oryginalny, stylowy wygląd łóżeczka. Istotnym udogodnieniem dla rodziców jest też możliwość regulacji jego wysokości. Czasami mają one także opcję przekształcania w tapczanik. To doskonałe rozwiązanie, kiedy dziecko chce się bawić, oglądać książeczki czy spożywać posiłek. Rozkładanie jest proste i niezwykle praktyczne. Pełna wygoda, komfort i bezpieczeństwo gwarantowane.

Jak wyposażyć łóżeczko dla niemowlaka?

Łóżeczko to miejsce, w którym niemowlak spędza prawie całą dobę. Warto więc zadbać o jego pełne bezpieczeństwo i komfort. Dlatego dobry materac to podstawa. Powinien wykazywać właściwości antyalergiczne, zapobiegając rozwojowi roztoczy i innych drobnoustrojów, nie uczulać dziecka, ani nie podrażniać jego delikatnej skóry. Równie ważna jest odpowiednia wentylacja i przepuszczanie powietrza przez materiał. W przeciwnym razie maluch może się przegrzewać, nadmiernie pocić czy odparzyć sobie ciało. Materac musi być także odpowiednio miękki, by zapewnić prawidłowe podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Należy też zwrócić uwagę na jakość tkaniny. Najlepiej sprawdzą się włókna delikatne, naturalne, przewiewne, trwałe i wykonane z bawełny, jedwabiu czy bambusa. W składzie mogą się znaleźć domieszki sztucznych włókien, aby zapewnić ochronę przed alergiami i uczuleniami. W żadnym łóżeczku nie może zabraknąć dobrej jakości prześcieradła, najlepiej z praktyczną gumką, zapobiegającą zwijaniu. Ważny jest także kocyk niemowlęcy o odpowiedniej wielkości i rozmiarze.

Kocyk niemowlęcy – jaki wybrać?

O wiele ważniejszą kwestią niż kolor i wzór kocyka jest sposób jego wykonania i materiał, gdyż znajduje się w bliskim kontakcie z niemowlakiem niemal cały czas. Maluch musi mieć zapewnione pełne bezpieczeństwo i komfort. Włókna nie mogą więc uczulać, powodować alergii czy podrażnień. Powinny chronić przed przegrzaniem, spoceniem oraz zimnem. Warto wybrać kocyk bawełniany, bambusowy lub wełniany. Rozmiar jest tutaj równie ważny. Powinien zapewniać całkowite otulenie, zapobiegając ewentualnemu przewianiu podczas spacerów. Dostępne są także dwuwarstwowe kocyki, idealne na chłodniejsze miesiące. W domowym zaciszu można zdecydować się na o wiele cieńszy kocyk, służący za nakrycie. Popularne ostatnimi czasy są również koce i kapturami, doskonałe do otulenia po kąpieli. Miękkie tkaniny zapewniają komfort, odpowiednią wentylację, przepuszczanie powietrza i niwelują ryzyko alergii czy uczuleń.