Utrzymywanie w dobrym stanie układu nerwowego powinno być bardzo istotne dla każdego z nas. Układ nerwowy bowiem odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich procesów zachodzących w naszym organizmie. Jak postępować, aby odpowiednio o niego zadbać?

B1, B2, B6 – witaminy wzmacniające układ nerwowy

Dieta jest bardzo ważnym elementem dbania o układ nerwowy. Z pokarmem możemy bowiem dostarczyć sobie substancji, które pozytywnie na niego wpłyną, wspierając jego funkcjonowanie. Najbardziej istotne w tym aspekcie są witaminy z gruby B, a więc przede wszystkim witamina B1, B2 oraz B6. Witaminę B1, nazywaną także tiaminą, znajdziemy w takich produktach, jak soczewica, kasze (na przykład kasza gryczana czy jaglana), groch czy fasola, soja, ryż czy ryby. Witamina B2 (inaczej ryboflawina) znajduje się na przykład w podrobach, jajkach kurzych, mleku, szpinaku czy bananach. Witaminy B6 możemy dostarczyć naszemu organizmowi poprzez spożywanie mięsa, jaj, ryb, mleka czy drożdży. Jeśli chcemy wspomóc funkcjonowanie naszego układu nerwowego, zrezygnujmy z częstego picia kawy. Zawiera ona bowiem kofeinę, która może podnosić poziom stresu w naszym organizmie. To z kolei negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Zamiast kawy starajmy się pić codziennie co najmniej 2 litry wody. Niedostateczne nawodnienie organizmu również może przyczynić się do wzmocnienia naszego stresu.

Czego unikać, aby cieszyć się sprawnym układem nerwowym?

Aby cieszyć się sprawnym i zdrowym układem nerwowym, powinniśmy porzucić pewne szkodliwe dla niego nawyki. Praktycznie każdy z nas bowiem na co dzień wykonuje czynności, które nie służą naszemu układowi nerwowemu. Przede wszystkim powinniśmy unikać palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, a także innych używek. Są to bowiem nawyki, które bardzo destrukcyjnie wpływają na nasz układ nerwowy. Ponadto ograniczmy spożywanie takich pokarmów, jak fast-foody czy słone przekąski, takie jak na przykład chipsy. Także w pozostałych posiłkach powinniśmy unikać soli. Źle na nasz układ nerwowy wpływa także glutaminian sodu, który dodawany jest przede wszystkim do bardzo przetworzonej żywności. To, o czym powinniśmy pamiętać, to aktywność fizyczna. Regularny, codzienny ruch to podstawa dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego. Najlepiej uprawiać jakąś dyscyplinę sportu na świeżym powietrzu. Dzięki temu dotlenimy nasz mózg. W miarę możliwości unikajmy także stresujących sytuacji. Nadmierny stres bowiem zakłóci prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego.