Infekcjom bakteryjnym i alergii bardzo często towarzyszy objaw kaszlu. Może to być kaszel suchy lub mokry kaszel, który charakteryzuje się wydzielaniem dużej ilości śluzu. W takich przypadkach należy dojść do przyczyny kaszlu oraz przyjmować odpowiednie preparaty wykrztuśne.

Infekcje bakteryjne oraz przeziębienia mają bardzo wiele objawów. Przeważnie towarzyszą im stany zapalne, które są bezpośrednim następstwem infekcji konkretnych części ustroju. Zatoki, płuca i oskrzela są narządami, które często jako pierwsze padają ofiarą zapaleń. W takich sytuacjach w większości przypadków zaczyna pojawiać się kaszel. Czasem przybiera on postać kaszlu suchego, który charakteryzuje się drapaniem w gardle i mimowolnie pojawiającym się odruchem wykrztuszania. Czasem jednak jest to mokry kaszel, który ma zgoła odmienny przebieg.

Jak powstaje mokry kaszel?

Proces powstawania mokrego kaszlu jest związany z podrażnianiem układu nerwowego w przełyku lub innych narządach. Konsekwencją tego, jest wydzielanie dużej ilości śluzu i wydzielin. Odruch kaszlu ma spowodować usunięcie wszystkich wydzielin z dróg oddechowych, które utrudniają ich prawidłowe funkcjonowanie. Kaszel tego typu charakteryzuje się tym, że nie ma objawu ostrego i nie pojawia się odruch mimowolnego odkrztuszania, przez co jest nieco mniej uciążliwy od kaszlu suchego. Kaszel mokry trwa tak długo, jak długo trwa infekcja i jak długo drogi oddechowe pozostają podrażnione.

Jak walczyć z kaszlem mokrym?

Kaszel tego typu jest naturalną reakcją obronną organizmu, więc najlepiej jest ją stymulować, aby szybciej powrócić do zdrowia. Najlepsze preparaty na kaszel mokry to środki wykrztuśne, które będą stymulowały wydzielanie śluzu i usuwanie go z dróg oddechowych. Takie środki dostępne są w aptekach bez recepty i można je łatwo dostać. Regularne przyjmowanie może już w kilka dni całkowicie zniwelować problem. Podczas ich przyjmowania należy dostarczać organizmowi dużo płynów, gdyż ustrój w czasie takiego stanu niezwykle szybko się odwadnia.

 Warto jednak dokładnie obserwować plwociny, gdyż są sytuacje, w których należy udać się do lekarza. Niepokojącym objawem jest pojawienie się w śluzie krwi, która może oznaczać poważne problemy z płucami lub oskrzelami. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie zleci wykonanie prześwietlenia w celu znalezienia przyczyny problemu. Czasem są to zwykłe stany zapalne, ale może to być też oznaka na przykład gruźlicy lub nowotworu.