Zajmowanie się na co dzień dzieckiem niewątpliwie jest nie lada wyzwaniem. Warto do tego podejść ze sprytem i stosować odpowiednie metody, które będą uspokajały dziecko. Smoczek uspokajający jest klasyczną metodą na to, by dziecko się uspokoiło i przestało płakać, jednak trzeba go odpowiednio dobrać.

Młodzi rodzice z pewnością zdążyli zauważyć, że zajmowanie się dzieckiem wymaga nie lada cierpliwości. Jest to niezwykle trudne zadanie, które wymaga poza cierpliwością pewnej dozy sprytu. Dziecko bardzo często bywa podenerwowane i wyjątkowo płaczliwe, a rolą rodziców jest je umiejętnie uspokoić. Siłą rzeczy metody na to są bardzo ograniczone, gdyż jedyne co można zrobić to nakarmić dziecko lub sprawdzić, czy nie trzeba go przewinąć. Pozostałe metody to ciągłe bujanie w wózku lub wzięcie na ręce, co bywa uciążliwe gdy ma się do ogarnięcia inne obowiązki, takie jak przygotowanie dziecku jeść. Kluczowe jest jednak to, aby dziecko czymś zająć, a do tego świetnie nadaje się smoczek uspokajający. Większość dzieci dostając smoczek, od razu się uspokaja i pozwala rodzicom przynajmniej na chwilę odetchnąć. Jeśli dziecko nabierze odpowiedniego nawyku, to będzie się uspokajało za każdym razem, gdy dostanie smoczek.

Jak wykorzystać smoczek uspokajający?

Dzięki wymodelowaniu nawyku dziecka, można bardzo łatwo je uspokoić nawet w momencie, gdy będzie wyjątkowo podenerwowane i płaczliwe. Regularnie dając dziecku smoczek można wyrobić w nim odruch, który będzie mu się pozytywnie kojarzył. Przez to natychmiastowo po daniu mu smoczka uspokajającego, będzie ono stawało spokojne i wyciszone. Jest to świetna metoda, ale nie należy jej nadużywać, a jeśli już się daje dziecku smoczek, to trzeba to robić umiejętnie.

Jak wybrać smoczek uspokajający?

Nie należy wybierać smoczka pierwszego z brzegu, gdyż może to w dłuższej perspektywie doprowadzić do pewnych komplikacji. Nadużywanie zwykłego smoczka prowadzi do pojawienia się wady zgryzu, a także kształtowania się nieprawidłowych nawyków oddechowych, z tego względu, że dziecko ma problem z oddychaniem ze smoczkiem w ustach. Smoczki renomowanych firm mają jednak na tyle ergonomiczny kształt, że w żaden sposób nie wpływają na tworzenie się wad zgryzu, a ponadto mają specjalne otwory, które ułatwiają dziecku oddychanie. Zastosowanie smoczka uspokajającego w takiej formie, pozwala na łatwiejsze nauczenie dziecka, że jest to coś, czego oczekuje, czego konsekwencją będzie jego uspokojenie. Nie ergonomiczny smoczek może być bardziej problematyczny, gdyż dziecku nie będzie wygodnie go ssać.