Kiedy dziecko zmaga się z bólem brzucha może być to objaw zarówno ciężkiej choroby, jak i zjedzenia niewłaściwych produktów bądź zbyt dużej ilości pokarmu. Bez względu na przyczynę jest to stan, którego nie można zignorować. Kiedy ból oraz dyskomfort występują regularnie należy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Bóle brzucha u dzieci – skąd się biorą?
Bóle brzucha u dzieci nie zawsze są łatwe do rozpoznania, a określenie przyczyny bywa czasem niemożliwe. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka najważniejszych elementów, jak chociażby miejsce występowania bólu, czy oprócz bólu brzucha występuje jeszcze więcej objawów, a także jak długo trwa dyskomfort.
Kiedy mamy do czynienia z przedszkolakiem, ból może sygnalizować napięcie psychiczne przed udaniem się do przedszkola. Rozumie się przez to strach oraz zniechęcenie. W takim przypadku ból nie musi być wcale udawany, gdyż stres jest w stanie wywołać szereg niepożądanych objawów, które mogą mieć chociażby formę bólu brzucha.
W sytuacji, gdy ból pojawia się po spożytym posiłku oznacza to zjedzenie zbyt dużej ilości jedzenia. W takim przypadku należy skontrolować ilość zjadanych dań, a także czy nie są one spożywane zbyt szybko oraz czy w trakcie jedzenia mają miejsce przerwy. Dzieci bardzo często naśladują swoich rodziców, jeśli więc my spożywamy posiłki spokojnie, delektujemy się nimi, istnieje spora szansa, że pociecha będzie robić to samo. Ból może oznaczać także zjedzenie przeterminowanego bądź źle przygotowanego jedzenia, albo alergię pokarmową.
Bóle brzucha u dzieci pojawiają się także w przypadku zmagania się z biegunką oraz wymiotami, które są efektem grypy żołądkowej. Kiedy ból brzucha jest trudny do wytrzymania, a dodatkowo zlokalizowany jest w prawej górnej części brzucha, niemalże na pewno mamy do czynienia z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Dzieci zmagają się wtedy również w wymiotami oraz gorączką. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż bardzo często jedynym rozwiązaniem jest operacja.
Bez względu na pozostałe objawy oraz dolegliwości, jeśli ból nie mija przez okres 24 godzin, konieczne jest udanie się do lekarza. Należy to zrobić możliwie jak najszybciej, kiedy ból brzucha występuje razem z nienaturalną bladością, zwiększoną potliwością, osłabieniem, brakiem apetytu oraz ogólną apatią i zniechęceniem.