Zadbanie o komfort funkcjonowania organizmu niemowlaka powinno leżeć na sercu wszystkim rodzicom, ze względu na zdrowie dziecka, jak i spokój rodziców. Zatkane zatoki to coś, co może wyprowadzić równowagi. Sól fizjologiczna dla niemowląt jest jednak w stanie w tym pomóc.

Zatkane zatoki są czymś, co jest wyjątkowo uciążliwe zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Uciążliwość jest jeszcze bardziej spotęgowana, gdy rozpatruje się to w kontekście niemowlaka. Niestety małe dzieci często miewają drobne infekcje, a ich zatoki się zapychają i stają niedrożne, co powoduje przykre konsekwencje dla codziennego funkcjonowania. Niestety zatoki są tak newralgicznym elementem organizmu, że trudno je całkiem uchronić od wszelkich infekcji. Przeważnie odpowiadają za nie drobnoustroje takie jak wirusy i bakterie, ale często dziecko ma po prostu lekki katar sienny. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, dziecko od razu robi się bardzo rozdrażnione, często płacze, a często także nie chce jeść. Przy całkowitym zatkaniu zatok u dziecka, nie będzie możliwe nakarmienie go piersią. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w preparat, taki jak sól fizjologiczna dla niemowląt i postarać się przeczyścić zatoki do tego stopnia, aby je udrożnić. Dziecko od razu stanie się spokojniejsze, a także nabierze apetytu.

Jak zatykają się zatoki?

Proces zatykania się zatok jest relatywnie prosty. Na skutek dostania się do środka ciał obcych, takich jak pyłki uczulające lub inne tego typu obiekty, błona śluzowa dostaje obrzęku, przez co śluz wydzielany przez błonę śluzową zatok, nie jest w stanie znaleźć ujścia do nosa. Taka sytuacja sprawia, że nos staje się zatkany, a jedyne co pozostaje to wyczyścić zatoki lub jeśli jest taka konieczność to zniwelować obrzęk błony śluzowej. Na szczęście w przypadku dzieci, jeśli zatkane zatoki nie są efektem zapalenia będącego wynikiem poważnej infekcji, wystarczy sól fizjologiczna dla niemowląt, która pozwoli na pozbycie się problemu.

Sól fizjologiczna dla niemowląt – jak aplikować?

Aplikacja roztworu jest dość prosta. Sól fizjologiczną dla niemowląt kupuje się w ampułkach, które należy zakropić do nosa tak, by dotarły jak najdalej. Głowa w tym momencie powinna być odchylona do tyłu. Następnie należy przewrócić dziecko na brzuch, tak by roztwór mógł wrócić siłą grawitacji do dołu. Powtórzenie tego manewru kilka razy powinno całkowicie oczyścić zatoki.