Nadwaga i otyłość to coraz częstszy problem, na który cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest pośpiech, ograniczenie aktywności fizycznej, siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta. Dodatkowo stres jest czynnikiem, który oddziałuje na przemianę materii i odczucie łaknienia. Jak radzić sobie ze zbędnymi kilogramami? Czy na odchudzanie tabletki są dobrym rozwiązaniem?
Czy na odchudzanie tabletki są skutecznym środkiem?
Otyłość zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Osoby, które zmagają się z dodatkowymi kilogramami, coraz częściej decydują się na preparaty na odchudzanie, które dostępne są w aptece na receptę lub bez recepty. Odchudzanie i oczyszczanie może okazać się skuteczniejsze, w przypadku gdy procesy te będą wspierane przez odpowiednią suplementację środkami, które na skutek włączenia ich do diety blokują wchłanianie węglowodanów i tłuszczy oraz kontrolują apetyt. Suplementy na odchudzanie, które dostępne są w aptece, można podzielić na kilka typów:
- Preparaty odchudzające, które hamują łaknienie,
- Środki na odchudzanie, które wytwarzają ciepło;
- Tabletki odchudzające, które zmniejszają wchłanianie tłuszczu.
W zależności od rodzaju stosowanego specyfiku lek cechuje się innym działaniem. W przypadku środków odchudzających, które zmniejszają łaknienie, ich działanie oparte jest o absorbowanie wody, na skutek czego pęcznieją w żołądku. W ten sposób zmniejszają apetyt i nadają tym samym uczucia sytości. Co istotne, aby tabletki przyniosły oczekiwane rezultaty, należy je spożyć pół godziny przed posiłkiem oraz popić dużą ilością niegazowanej wody. Natomiast dzianie tabletek odchudzających, które redukują wchłanianie tłuszczów, polega na wiązaniu preparatu z tłuszczem już w przewodzie pokarmowym. W efekcie jego nadmiar usuwany jest wraz ze stolcem. Należy wskazać, iż stosując leki tej kategorii, należy pić dużo wody. Ponadto, ze względu na fakt, iż środki te efektywnie ograniczają wchłanianie tłuszczów przez organizm, ich stosowanie może doprowadzić do zmniejszenia przyswajania niezbędnych witamin, takich jak A, D, oraz E. Tabletki na odchudzanie, które pobudzają organizm do wytwarzania ciepła, skutkują wzrostem temperatury. Przekłada się to na lepsze, efektywniejsze spalanie tłuszczu oraz przyspieszenie tempa metabolizmu. Co istotne, specyfiki te mogą także przyspieszać akcję serca lub przyczynić się do wzrostu ciśnienia tętniczego, z tego względu nie powinny z nich korzystać osoby w podeszłym wieku oraz ze schorzeniami układu krwionośnego.
Tabletki na odchudzanie z apteki – o czym warto pamiętać?
Aby na odchudzanie tabletki zadziały w oczekiwany sposób, należy pamiętać o tym, że nawet dobre, skuteczne leki nie zastąpią zbilansowanej diety oraz odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Preparaty dostępne w aptekach jedynie wspierają odchudzanie. Należy także wskazać, iż bez względu na skład tabletek odchudzających, przed ich zastosowaniem niezbędna jest konsultacja z lekarzem, lub farmaceutą lub wnikliwe zapoznanie się z treścią ulotki, ponieważ zawarte są na niej wszelkie informacje dotyczące zaleceń i przeciwwskazań.