Przeziębienie to infekcja wirusowa, która potrafi na kilka dni położyć nas do łóżka. Objawy, choć uciążliwe, są możliwe do złagodzenia, a z samym przeziębieniem można się skutecznie uporać. Trzeba mieć jednak na uwadze, że łatwo o zarażenie, stąd konieczne jest trzymanie się kilku zasad.
Skąd mieć pewność, że to przeziębienie?
Winowajcą przeziębienia są wirusy. To one odpowiadają za gwałtownie występujące objawy, które zwykle ustępują po kilku dniach. Przeziębienia nie leczy się antybiotykami, które działają przede wszystkim na bakterie. Poza tym z objawami można sobie radzić nawet domowymi sposobami. Jedno jest pewne, symptomów, takich jak kichanie, kaszel czy gorączka, nie można lekceważyć, bo bez podjętych działań, zwykła infekcja wirusowa przeradza się w bakteryjną. Konsekwencje mogą być już o wiele poważniejsze.
Charakterystyczne objawy przeziębienia do suchy kaszel, katar, uczucie ogólnego rozbicia. Człowiek ma ochotę po prostu położyć się do łóżka, wygrzać, i prawdę mówiąc, jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie walki z wirusami. Zakażają one najbardziej w ciągu pierwszych dwóch dni od momentu rozwoju infekcji, dlatego kontakt z innymi osobami nie jest wskazany. Co więcej, wirusy przenoszone są drogą kropelkową, stąd dotykanie nawet tych samych przedmiotów, może zaowocować zarażeniem.
Jak radzić sobie z przeziębieniem
Najważniejsze to odpoczynek, wygrzewanie się pod kołdrą lub kocem, picie ciepłych naparów ziołowych, które podziałają przeciwzapalnie i napotnie. Można korzystać z syropów przeciwkaszlowych, pozwalających złagodzić uciążliwe swędzenie w gardle. Trzeba szczególnie zadbać o higienę, nie korzystać z tych samych przedmiotów, dokładnie myć ręce, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia wirusów.
Pomóc mogą również powszechne dostępne, głównie w aptekach, preparaty, takie jak Groprinosin 500, Aspirin C czy Apap przeziębienie. Dobrym rozwiązaniem są domowe inhalacje, które udrożniają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie oraz usuwanie zalegającej wydzieliny.
Przeziębienie powinno ustąpić po kilku dniach. Jeśli tak się nie dzieje, a dodatkowo dołączają się kolejne objawy, bezwzględnie trzeba się udać do lekarza, bo być może rozwija się już infekcja bakteryjna.