Herbata to napój spożywany przez ludzi od wielu tysięcy lat. Jej wszechstronne właściwości sprawiają, że w wielu miejscach na świecie często po nią sięgamy. Wyróżniamy wiele rodzajów herbaty wykazujących różnorodne cechy, które warto poznać, aby wiedzieć, który jest dla nas odpowiedni.

Czarna herbata na przeziębienie

Niewielu z nas wie, że czarna herbata posiada właściwości antybakteryjne, a więc warto pić ją, gdy dopadło nas przeziębienie. Możemy połączyć ją na przykład z sokiem malinowym, aby jeszcze bardziej zintensyfikować jej działanie. Czarna herbata podlega długotrwałym procesom przetwarzania. Jeśli będziemy pić ją regularnie, poprawimy swoje zdolności koncentracji, a także będziemy cieszyć się lepszą pamięcią.

Czerwona herbata na odchudzanie

Herbata czerwona ma dość intensywny smak, a także jest bardzo aromatyczna. Jak sama nazwa wskazuje, jej liście mają ciemno-czerwoną barwę. Regularne picie czerwonej herbaty ułatwia naszemu organizmowi procesy trawienia, dlatego też poleca się jej spożywanie osobom, które zmagają się ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Ten rodzaj herbaty poprawia również koncentrację oraz pamięć.

Biała herbata na stres

Biała herbata pochodzi z Chin. W porównaniu do innych rodzajów herbat jest ona najmniej przetworzona. Posiada najdelikatniejszy, wręcz lekko słodkawy smak. Wbrew pozorom jednak, zawiera ona dość dużą ilość kofeiny. Dzięki białej herbacie będziemy mniej zestresowani. Ponadto picie tego rodzaju herbaty wspomoże zredukowanie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu w naszym organizmie.

Zielona herbata na przeciwdziałanie starzeniu

Zielona herbata charakteryzuje się bardzo delikatnym smakiem. Posiada ona wiele korzystnych dla naszego organizmu właściwości. Przede wszystkim zawiera antyoksydanty, które znacznie spowalniają procesy starzenia się. Jeśli więc chcemy cieszyć się długo zdrowym, młodym ciałem, powinniśmy pić regularnie zieloną herbatę. Uważa się również, że zielona herbata wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Matcha na pobudzenie

Matcha to jeden z rodzajów zielonej herbaty. Ma ona najbardziej intensywną barwę. Dopiero niedawno zaczęła jednak zdobywać popularność w Europie. Matcha to bardzo dobry środek na pobudzenie ze względu na dużą zawartość kofeiny. Jest doskonałym zamiennikiem kawy, choć wiele osób ceni sobie ją nawet bardziej. Wszystko to ze względu na jej przedłużone działanie. W przypadku kawy osiągamy bowiem efekt pobudzenia, lecz równie szybko opadamy z sił. Matcha natomiast działa inaczej – również pobudza i sprawia, że jesteśmy bardziej skoncentrowani i aktywni, lecz stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, a po jego ustaniu nie czujemy osłabienia.