Borowna jest niezwykle cenna i posiada bardzo wiele istotnych dla człowieka właściwości. Przede wszystkim wspiera leczenie stanów zapalnych, dolegliwości związanych z mięśniami oraz kośćmi. Panie z kolei stosują ją w przypadku chorób kobiecych. Warto przyjrzeć się jej bliżej, żeby wiedzieć kiedy skorzystać z jej dobroci.

Co warto o niej wiedzieć

Borowina używana jest w trakcie wielu zabiegów, które odbywają się w uzdrowiskach, salonach kosmetycznych oraz rehabilitacyjnych, jednakże można z niej skorzystać także w domowym zaciszu. Jest ona bogata w kwasy humusowe, fulwonowe, węglowodany, garbniki, bituminy, białka, żywice, a do tego mikro oraz makroelementy. Posiada także związki wykazujące działanie estrogenne. Nie sposób nie wspomnieć o substancjach nieorganicznych, jak chociażby solach i krzemionkach. Obecność zarówno kwasów, jak i soli sprawia, że mają one działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Cenne właściwości borowiny

Borowina sprawdza się w przypadku przewlekłych oraz podostrych stanów zapalnych występujących w narządach ruchu. Dotyczy to zarówno tkanek miękkich, jak i kości oraz stawów. Zabiegi z użyciem borowiny sprawdzą się więc w przypadku chorób reumatycznych, zapaleniach stawów kręgosłupa, zespołach bólowych szyjnych, barkowych oraz lędźwiowych. Ludzie sięgają po borowinę, kiedy na ich ciele występują stłuczenia oraz złamania.

Jest to dobre rozwiązanie w przypadku dolegliwości na tle układu nerwowego oraz układu krążenia.

Borowina sprawia, że zmaganie się z wrzodami oraz innymi dolegliwościami z układem pokarmowym stają się łagodniejsze w skutkach. Mowa także o zapaleniach jelit i stanach kurczowych jelita grubego. W przypadku używania tamponów borowinowych, które zostają stosowane do odbytu, można spodziewać się poprawy stanu odbytu, hemoroidów oraz szczeliny odbytu.

To rozwiązanie używane w trakcie kobiecych dolegliwości, wśród których wymienia się stany zapalne pochwy, przydatki oraz nadżerki. Borowina sprawdza się u kobiet, kiedy w ich życiu miały miejsce operacje ginekologiczne, w przypadku zmagania się z niedoczynnością hormonalną jajników oraz nie ma lepszego wsparcia dla organizmu w trakcie menopauzy. Działa ona nawilżająco oraz regenerująco.

Borowina jest stosowana także do upiększania wyglądu zewnętrznego, a mianowicie włosów oraz skóry. Ma za zadanie ujędrnianie ciała, co sprawia, że zmarszczki, pomarańczowa skórka oraz suche i zniszczone włosy odchodzą w zapomnienie. Właśnie dlatego stanowi ona składnik szamponów, żeli pod prysznic, maseczek i innych kosmetyków.