Spędzasz wiele godzin dziennie na siedząco? Powinnaś koniecznie wzmacniać mięśnie tułowia. Stabilizują one kręgosłup i całe ciało, zapobiegając tym samym dolegliwościom bólowym spowodowanym siedzącą pracą.

Na mięśnie core, czyli tułowia składają się grupy mięśniowe należące do obręczy barkowej, pleców, brzucha i bioder. Silne mięśnie core i ich harmonijna współpraca to przede wszystkim silny i zdrowy kręgosłup oraz piękna postawa ciała.

Jedną z najczęstszych dolegliwości, na którą skarżą się osoby prowadzące siedzący tryb życia, jest ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Aby się go pozbyć, konieczne jest wzmocnienie wszystkich mięśni tułowia, ze szczególnym naciskiem na brzuch, którego mięśnie stabilizują i odciążają kręgosłup. Wzmocnienie tułowia to również gwarancja poprawy równowagi, co przełoży się bezpośrednio na komfort podczas wchodzenia po schodach, biegu, jazdy na nartach czy desce.

Prostym ćwiczeniem wzmacniającym core jest deska. Wykonuj ją codziennie, a już po dwóch tygodniach zauważysz znaczną poprawę siły mięśniowej i zmniejszenie dolegliwości ze strony kręgosłupa. W zależności od stopnia swojej sprawności fizycznej wybierz taki wariant ćwiczenia, jaki będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś, a Twoje mięśnie są słabe, zacznij od utrzymywania deski z kolanami na ziemi, po kilku dniach unieś je już do góry. Postaraj się stopniowo wydłużać czas wykonywania ćwiczenia- od 15 sekund docelowo do 1, 5-2 minut. Deskę wykonuj w seriach 3 razy po 10 powtórzeń. Wraz ze wzrostem siły mięśniowej i sprawności, możesz próbować innych trudniejszych wariantów tego popularnego ćwiczenia, na przykład bocznej deski.