Dywany mogą być wspaniałym dodatkiem, który nada naszym pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. Należy jednak pamiętać, że aby dywan zdobił nasze wnętrze powinien być utrzymany w dobrym stanie. Podstawą jest odpowiednie i regularne czyszczenie wszystkich dywanów, które znajdują się w naszym domu.

Proszek do prania dywanów – jaki wybrać?

Pranie dywanu to czynność, którą możemy wykonać samodzielnie, jednak należy się do tego przedsięwzięcia odpowiednio przygotować, ponieważ nie jest to wbrew pozorom łatwe zadanie. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni proszek do prania dywanów. Detergent powinien być na tyle silny, aby doczyścić wszelkie zabrudzenia, ale jednocześnie musi być również bezpieczny. Zwróćmy zatem uwagę na to, aby był to produkt nieszkodliwy dla zdrowia ludzi (szczególnie dzieci), ale także i zwierząt (często nasi czworonożni przyjaciele są narażeni na żrące działanie detergentów). Przed każdym praniem dywanu należy go solidnie odkurzyć, aby wszelkie zanieczyszczenia zostały usunięte i abyśmy spokojnie mogli przystąpić do procesu prania. Pamiętajmy także, aby proszek do prania dywanów sprawdzić na małej powierzchni materiału, aby upewnić się, że produkt go nie zniszczy. Może się bowiem okazać, że środek jest zbyt inwazyjny, a my po czyszczeniu, zamiast cieszyć się świeżym i pachnącym dywanem, będziemy musieli się go pozbyć. Należy mieć na uwadze również to, że każdy dywan trzeba czyścić regularnie, przynajmniej dwa razy do roku. W przeciwnym razie jego zaniedbany wygląd będzie przyciągał uwagę wszystkich gości, a nasze wnętrze będzie wyglądało bardzo niechlujnie.

Pranie dywanów – czy potrzebujesz specjalisty?

Nad skorzystaniem z usługi specjalisty warto się zastanowić z kilku względów. Przede wszystkim mamy wówczas pewność, że nasz dywan jest w rękach osób, które znają się na tym, co robią. Minimalizujemy więc ryzyko, że zostanie on zniszczony. Najczęściej fachowcy korzystają z wysokiej jakości środków oraz specjalistycznych sprzętów, które prawdopodobnie zadziałają nawet na najtrudniejsze zabrudzenia. Często zwykłe detergenty kupione w supermarkecie i samodzielne czyszczenie dywanu z ich pomocą nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Zazwyczaj okazuje się, że na środki piorące wydaliśmy dużo pieniędzy, a na sam proces czyszczenia poświęciliśmy wiele czasu, natomiast i tak jesteśmy zmuszeni skorzystać z usług profesjonalisty, ponieważ efekty nas nie zadowalają. Jeśli więc wiemy, że nasz dywan jest ciężko zabrudzony lub po prostu nie mamy czasu na regularne czyszczenie, warto od razu zdecydować się na pomoc specjalisty.