Praca biurowa często wymaga odpowiedniego ubioru. Większość firm ma indywidualne wytyczne dotyczące ubioru pracowników, a mimo to zarówno kobiety, jak i mężczyźni często popełniają błędy. Strój biznesowy nie zawsze podąża za aktualnymi trendami, lecz wcale nie musi być nudny.

Główne cechy stroju biznesowego.

Strój biznesowy charakteryzuje się prostotą, elegancja oraz dobrą jakością. Oznacza to, że ubrania nie muszą być z najwyższej półki, czy od najdroższego projektanta, ale muszą być uszyte z dobrych materiałów oraz powinny być dobrze postrzegane przez innych. Zatem wygląd biznesowy nie powinien również zwracać zbyt dużej uwagi. Ma być po prostu schludny i elegancki. Wizerunek biznesowy może być bardziej sztywny i formalny lub nieco bardziej wyluzowany. Wszystko zależy od stanowiska i firmy.

Z czego składa się strój biznesowy?

Elementami, z których powinien składać się strój biznesowy to koszula, krawat i garnitur dla mężczyzn. Natomiast eleganckie żakiety damskie, spódnice do kolan lub eleganckie spodnie oraz koszula to podstawowe części garderoby dla kobiety biznesowej. Panowie z pewnością mają mniejszy problem z ubiorem biznesowym, choć zdarza się, że nie wyglądają, tak jak powinni. Jednak kobiety mają większe pole do popisu, dlatego nierzadko zdarzają się im wpadki. Aby tego uniknąć, powinny wybierać eleganckie koszule w jasnych kolorach, bez wzorów i ze stylowego materiału. Poza tym w szafie kobiety muszą znaleźć się eleganckie żakiety damskie, które są konieczne w wyglądzie biznesowym. Nie wypada, by kobieta udała się na spotkanie z kontrahentem lub szefem w samej koszuli, bez żakietu. Spódnica nie jest wymagana, mogą być eleganckie spodnie, na pewno nie dżinsowe, lecz z bardziej szlachetnej tkaniny.

Do garnituru panowie muszą nosić buty wizytowe, skórzane, idealnie wypastowane. Kobiety zaś mile widziane są niewysokich butach na obcasie lub płaskich półbutach, koniecznie z zakrytymi palcami i piętami.

Strój biznesowy nie musi być nudny.

Z pewnością kobiety mogą bawić się modą, nawet jeśli w pracy obowiązuje specjalny dress code. Trzymając się wytycznych co do wzorów i kolorów ubrań, można skomponować ciekawe stylizacje, które być nie będą wyzywające, czy przesadzone, ale będą wyglądały niebanalnie. Strój biznesowy kobiety nie musi składać się z białej koszuli, czarnych spodni i czarnej marynarki. Oprócz czerni i bieli dopuszczalne są inne stonowane kolory np. granat, grafit, brąz, beż, szarość, ciemna zieleń, kremowy. Zamiast spódnic, czy spodni można włożyć sukienkę, którą należy zawsze dopełnić żakietem. Najlepiej wyposażyć swoją szafę w kilka zestawów, które można ze sobą dowolnie łączyć. Aby dokonać dobrego wyboru i znaleźć dla siebie ciekawe eleganckie żakiety dam