Karmienie piersią to proces, u którego podstaw leży fundamentalny mechanizm dotyczący całej gromady ssaków. Bez tej możliwości nie byłoby najwyżej rozwiniętych organizmów, których biologia opiera się na narodzinach przy pomocy usuwanego łożyska oraz dostarczaniu pokarmu wytwarzanego przez organizm matki.

Jeśli cały proces przebiega bez zakłóceń, mleko matczyne potrafi dostarczyć przez cały okres karmienia kompletne pożywienie i ochronę przed inwazją drobnoustrojów. Odpowiada za to odrębna immunologia, zastępująca tę, która u noworodka jeszcze nie zdążyła się wykształcić.

Nie da się w stu procentach zastąpić matczynego mleka. Warto zadbać, by laktacja trwała jak najdłużej.

Podstawą karmienia piersią jest laktacja. To proces wytwarzania mleka w organizmie matki, rozpoczynający się zaraz po narodzinach i w naturalny sposób trwający do końca odżywiania się niemowlęcia poprzez ssanie piersi. Pośpiech, stres, emocje towarzyszące opiece nad dzieckiem mogą u części kobiet wywoływać kłopoty z laktacją. Zaburzenia najczęściej objawiają się zmniejszeniem ilości pokarmu, a jeśli w karmieniu pojawiają się wymuszone przerwy, organizm może zareagować wstrzymaniem produkcji mleka.

Dlaczego to takie ważne? Mleko matki nie tylko karmi, ale także chroni dziecko

Jeśli do tego dochodzi, dziecko zostaje pozbawione nie tylko naturalnego pokarmu, który pozwala mu przyswajać niemal wszystkie niezbędne czynniki odżywcze, ale także naturalnej bariery ochronnej. Mleko matki dostarcza dziecku przeciwciała, które przenikają do jego krwiobiegu i są naturalną ochroną przed drobnoustrojami do czasu wytworzenia  własnego układu immunologicznego. 

Laktatory i smoczki w kształcie sutka. Możesz już skorzystać z innowacji, które pozwolą przedłużyć okres karmienia piersią

Dlatego warto zadbać o to, by laktacja trwała jak najdłużej. Służą do tego między innymi laktatory, czyli specjalne urządzenia do odciągania mleka. Ten wyjątkowy, naturalny produkt nie powinien się marnować. Odciągnięte i przechowywane w warunkach chłodniczych mleko może następnie posłużyć do karmienia butelką. Ostatnio pojawiły się w sprzedaży specjalne smoczki, naśladujące wygląd kobiecego sutka. które sprawiają, że dziecko przyjmuje pokarm z butelki bez żadnej różnicy w karmieniu. To wyjątkowe ułatwienie dla matek i doskonały sposób na podtrzymanie laktacji na tak długo, jak będzie tego wymagać rozwój maleństwa.