Propolis to inaczej kit pszczeli, który wykorzystywany jest do leczenia wielu schorzeń i dolegliwości. Możesz zdecydować się na globulki propolisowe, maści, kremy oraz miód z dodatkiem cennego składnika. Co warto o nim wiedzieć i czym nas zaskoczy?

Propolis – poznaj nieco bliżej cenny produkt produkowany przez pszczoły

Globulki propolisowe to tylko jedno z cennych zastosowań kitu pszczelego. Mowa o lepkiej substancji żywicowatej, które pięknie pachnie, a do tego zawiera wiele cennych składników i właściwości, które sprawiają, że to produkt jest wykorzystywany zarówno w kosmetologii, jak i farmacji, a także w naszych domach.

Żywiczna substancja służy owadom do uszczelnienia i dezynfekcji ula. To najlepsza ochrona przed bakteriami i nieprzyjaciółmi. Z czego powstaje kit? Do produkcji kitu pszczoły używają wydzieliny z pąków drzew liściastych, przede wszystkim wierzby, topoli, jesionu, dębu, olchy oraz żywic drzew iglastych. To właśnie od wykorzystanego materiału zależy kolor propolisu. Może mieć odcień przypominający czerwone bursztyny, pomarańczowy, lekko brązowy, a nawet czarny. Bardzo często spotykany jest kit w kolorze żółtozielonym, jednak kiedy zmieni swoją postać i zostanie wysuszony, zmienia kolor na brązowy.

Do czego wykorzystujemy propolis?

Globulki propolisowe, maści i inne cenne produkty, które zostają wytworzone przy pomocy kitu pszczelego, doskonale sprawdzają się do leczenia opryszczki. Kiedy poczujesz swędzenie na wardze, wystarczy podgrzać kit i przykleić go do miejsca, w którym już niedługo pojawią się bolące pęcherze napełnione ropą. Wyraźnie odczujesz pieczenie, ale to dobrze – uaktywniły się antybakteryjne właściwości, dzięki czemu opryszczka zostanie wyleczona w ciągu jednego dnia.

Propolis przydaje się w trakcie leczenia stanów chorobowych występujących w jamie ustnej. Kiedy rany znajdują się na skórze, również możesz skorzystać z cennych właściwości kitu pszczelego.

Globulki propolisowe to najlepszy sposób na szybki powrót do zdrowia w przypadku ciężkiego porodu. Cenne właściwości pozwalają uniknąć przykrych infekcji i jednocześnie przyczyniają się do szybszego wyleczenia ran.

Maść z wykorzystaniem propolisu możesz przygotować we własnym zakresie. Wystarczy połączyć wazelinę z kitem pszczelim i smarować suchą skórę, która ma tendencję do przesuszania i pękania.

Propolis wykorzystasz w trakcie schorzeń układu krążenia, problemów ginekologicznych, stanów zapalnych oraz wrzodów występujących w żołądku. Produkt pochodzący od pszczół przynosi sporą ulgę w trakcie zmagania się z boreliozą oraz stwardnieniem rozsianym. Jednocześnie istnieje szansa na poprawienie stanu zdrowia w przypadku osób zmagających się z ciężką chorobą, jaką jest Alzhaimer.