Łysienie jest przypadłością, która dotyka głównie mężczyzn, choć często zmagają się z nią również kobiety. Może mieć różnorodne przyczyny, jednak najczęściej łysienie spowodowane jest czynnikami genetycznymi. Jakie wyróżniamy rodzaje łysienia i jak postępować, gdy nasze włosy zaczynają wypadać?

Podstawowe typy łysienia

Rodzajów łysienia jest bardzo wiele. Jednym z najpopularniej występujących typów łysienia jest łysienie plackowate. Jego nazwa jest adekwatna do objawów, które daje to schorzenie. Na głowie bowiem zaczynają pojawiać się łysiejące ogniska, nazywane potocznie właśnie „plackami”. Jeśli zbagatelizujemy ten problem, może dojść nawet do całkowitego wyłysienia skóry głowy. Łysienie plackowate najczęściej spowodowane jest czynnikami genetycznymi. Kolejnym często występującym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe. Może ono występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, choć u mężczyzn pojawia się znacznie częściej. W ich przypadku łysienie androgenowe spowodowane jest nieodpornością cebulek włosowych na dihydrotestosteron. Najczęściej łysienie rozpoczyna się od zakoli, a z czasem włosy pozostają tylko na tylnej części głowy. U kobiet łysienie androgenowe jest spowodowane najczęściej tym, że pomiędzy poziomem estrogenów, a androgenów w ich organizmie występują pewne zaburzenia. Kolejnym typem łysienia jest tak zwane łysienie telogenowe, w przebiegu którego zbyt wiele włosów na raz przechodzi w stan spoczynku. Bardzo często łysienie takie pojawia się niedługo po bardzo silnym stresie czy u kobiet po porodzie.

Co na wypadające włosy?

Nadmiernie wypadające włosy to w dzisiejszych czasach problem bardzo wielu osób. Jest to związane głównie z bardzo silnym stresem, który towarzyszy nam praktycznie na co dzień. Jeśli zauważamy nadmierne wypadanie włosów, powinniśmy zareagować bardzo szybko. Zbagatelizowanie problemu może bowiem doprowadzić do nasilenia się go, a z biegiem czasu coraz trudniej będzie nam go wyeliminować. Przy pierwszych objawach warto zainteresować się używaniem różnego rodzaju wcierek na skórę głowy. Połączmy ten zabieg z codziennym jej masażem, co z pewnością pobudzi cebulki naszych włosów, a dzięki temu włosy wyraźnie się zagęszczą. Wystarczy przez 5 minut dziennie delikatnie masować skórę głowy opuszkami palców. W razie najtrudniejszych przypadków łysienia stosuje się jednak bardziej radykalne środki, takie jak na przykład terapia preparatami, które zawierają minoksydyl czy finasteryd. Pamiętajmy jednak, że taka kuracja nie daje natychmiastowych efektów. Na te trzeba niekiedy poczekać nawet kilka miesięcy. Pilnujmy jednak tego, żeby w trakcie terapii być systematycznym. Tylko regularne stosowanie tego typu preparatów może przynieść zadowalające nas rezultaty.