Medycyna chińska staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Bazuje ona przede wszystkim na ziołach, które podzielone są na specjalne grupy. Niektórzy uważają, że ziołolecznictwo jest nadzieją na skuteczniejsze niż w Europie leczenie niektórych chorób. Czy warto zaufać medycynie chińskiej?

Jakie zioła w3ykorzystuje medycyna chińska?

Medycyna chińska traktuje rośliny jak leki. Bazuje ona na równowadze pomiędzy siłami – yin i yang. To właśnie zioła stosowane przez chińskich medyków mają za zadanie przywracać tę równowagę, ponieważ stan choroby to stan jej zaburzenia. Chińscy medycy dzielą zioła na cztery grupy – wyróżniamy zioła silnie rozgrzewające, rozgrzewające, oziębiające, a także silnie oziębiające. W zależności od tego, jakie właściwości wykazuje dane zioło, jest przyporządkowywane do konkretnej grupy. W medycynie chińskiej nie jest również obojętny smak ziół – jest to istotne, ponieważ smak decyduje również często o tym, na jakie dolegliwości stosujemy konkretne zioło. Medycy chińscy przez lata uczą się, w jaki sposób przygotowywać dane zioła. Nie jest to bowiem zadanie łatwe – receptury powinny być bardzo dokładnie dopracowane, ponieważ najmniejszy błąd doprowadzić może do wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego też łączenie ze sobą ziół chińskich powinniśmy pozostawić ekspertom. W żadnym wypadku nie próbujmy robić tego na własną rękę, gdyż możemy sobie zaszkodzić. Uważajmy także na interakcje pomiędzy chińskimi ziołami, a tradycyjnymi lekami. Bardzo często medycyna chińska stosowana jest w przypadku chorób wątroby oraz nerek.

Reishi czyli chiński grzyb leczniczy

Reishi jest to jeden z bardzo wielu grzybów, które wykorzystywane są w chińskiej medycynie. Inaczej nazywany jest także ganodermą lub lakownicą żółtawą. Grzyb ten jest bardzo trudno dostępny, ponieważ rośnie w najwyższych partiach gór. Uważa się, że grzyb reishi wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Często poleca się jego zażywanie jako suplement przy chemioterapii czy radioterapii. Stosowany jest również w przypadku przewlekłego zmęczenia – spowodowanego różnymi czynnikami. Reishi pozwala także przywrócić spokój ducha. Uważa się, że może pomóc przy stanach depresyjnych, lękowych, a także przy stanach przewlekłego i głębokiego stresu, a więc, że może przynieść równowagę i harmonię ludzkiej psychice. Nazywany jest niekiedy grzybem damskim, gdyż panuje przekonanie, iż najlepiej może pomóc właśnie kobietom. Ponadto stosuje się go również w przypadku alergii. Grzyb reishi wzmacnia nasz układ autoimmunologiczny.