Papryka to warzywo niezwykle często wykorzystywane w polskiej kuchni. Pasuje zarówno do kanapek jak i wielu dań obiadowych. Jest dostępna w każdym sklepie. Mając jednak własny ogródek warto pokusić się o samodzielne uprawianie tej rośliny.

Przygotowanie sadzonek

Uprawa papryki nie należy do najłatwiejszych. Roślina ta jest bardzo wymagająca i trzeba poświęcić jej wiele czasu. Własnoręcznie wyhodowane warzywo jednak daje sporą satysfakcję, a przede wszystkim mamy pewność co do jego pochodzenia oraz braku pestycydów.

Aby cieszyć się obfitymi zbiorami na jesień, uprawę papryki należy zacząć już w okolicach lutego. Na początek należy wysiać nasiona do niewielkich pojemników i trzymać je w ciepłym pomieszczeniu. Idealny do tego celu będzie parapet w kuchni. Ciepło i wilgotne powietrze świetnie sprawdzą się w pierwszym etapie wzrostu warzywa. Nie wolno także zapominać o ich codziennym podlewaniu. Gdy sadzonki nieco podrosną warto zagwarantować im większe doniczki. Gdy zrobi się cieplej na dworze, donice te należy wystawiać na pole w celu zahartowania roślin. Jeśli pominiemy hartowanie, rośliny nie będą przygotowane na trudniejsze warunki pogodowe niż miały w domu i nie przyjmą się. W okolicach kwietnia, gdy ziemia będzie już ciepła, można wysadzić 30-40 centymetrowe rośliny wprost do ziemi. Należy jednak mieć na uwadze, że niekorzystne warunki pogodowe mogą zniszczyć nasze kilkumiesięczne starania. Idealnym rozwiązaniem będzie więc zainwestowanie w szklarnie ogrodowe.

Szklarnie ogrodowe- sposób na idealną paprykę

Aby zminimalizować ryzyko, że rośliny się nie przyjmą lub zniszczy je wiatr bądź grad, warto wysadzić sadzonki do szklarni. Szklarnie ogrodowe idealnie nadają się do hodowania papryki. Dzięki wilgoci i stałej temperaturze warzywo to bardzo szybko wzrasta i wypuszcza kwiaty. Dzięki szklarni możemy cieszyć się własną papryką o wiele wcześniej, niż gdybyśmy wysadzili sadzonki do ogródka. Szklarnia gwarantuje także, że warzywa te będą o wiele większe. Rośliny wysadzone w szklarni, nie są wystawiane bezpośrednio na prażące słońce, dzięki czemu ich liście nie wysychają. Szklarnia ponadto gwarantuje o wiele większe i dłuższe zbiory. Niemal do pierwszych przymrozków możemy cieszyć się własnymi, ekologicznymi warzywami.

Choć w dzisiejszych czasach, sklepy oferują wiele rodzajów papryki, a jej hodowla nie należy do najłatwiejszych, warto pokusić się o jej uprawę. Papryka to warzywo nie wymagające oprysków. Sklepowe okazy jednak są mocno pryskane chemią. Chcąc mieć pewność, że jemy zdrowe warzywo, należy je samodzielnie posadzić.