Piękne ogrody od lat są marzeniem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wyposażone w oczka wodne, trampoliny czy domki letniskowe stają się prawdziwą ostoją i miejscem na letni wypoczynek. Aby cieszyć się dobrym stanem ogrodu przez cały rok, musimy jednak odpowiednio zabezpieczyć go przed zimą.

Nie zapominajmy o jesiennych porządkach

Sezon urlopowy dobiega końca, zabieramy ze sobą bagaże i żegnamy się z działką, by wrócić na nią, gdy ponownie zrobi się ciepło. To ogromny i kosztowny w skutkach błąd! Wiosną może się okazać, że pozostawione samopas narzędzia zardzewiały, instalacje uległy uszkodzeniu, a sam ogród jest w opłakanym stanie.

Rozczarowania, dodatkowej pracy i niechcianych wydatków możemy przecież uniknąć. Wystarczy, że po zakończeniu sezonu wysprzątamy nasz ogród i dobrze przygotujemy go na nadejście przymrozków. Zacznijmy od oczyszczenia ogrodu z liści i chwastów, przycięcia drzew i krzewów oraz zabezpieczenia ich przed chłodem.

Kolejnym krokiem powinno być wyczyszczenie, a także schowanie narzędzi oraz mebli ogrodowych w suchym miejscu. Narzędzia warto posmarować olejem, który świetnie spełnia funkcję ochronną. Meble możemy okryć przewiewnym materiałem lub zainwestować w specjalne pokrowce.

Jeśli na działce znajduje się oczko wodne, należy oczyścić je ze spadających liści. Mogą one zalegać na dnie oczka i gnić, co sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii.

Domki letniskowe – jak je zabezpieczać?

Jednym z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia działki są domki letniskowe. By zapewnić im doskonałą kondycję na lata, należy wykonać kilka czynności, które zapewnią im należytą ochronę w sezonie zimowym.

Na początek niezbędne będzie wypompowanie wody z instalacji, by uniknąć jej zamarznięcia. Pomijanie tej czynności to jeden z najczęstszych błędów, który prowadzi do rozsadzenia rur oraz zaworów. Dobrą praktyką jest całkowite zamknięcie dopływu wody na czas zimy.

Sprawdźmy także dokładnie szczelność okien i drzwi oraz zatkajmy wszystkie miejsca, przez które zimą mogłyby dostać się do domku gryzonie czy dzikie zwierzęta.

Koniec sezonu to także czas na gruntowne porządki oraz usunięcie śmieci, które mogłyby stać się pożywką dla zwierząt i insektów albo przywitać nas na wiosnę brzydkim zapachem.

Jeśli podczas sprzątania zauważymy uszkodzenia w naszym domku – nie odkładajmy tego na później! Szczególnie ważna jest kontrola stanu dachu. Szybka reakcja może nas uchronić przed zasypaniem wnętrza podczas opadów śniegu.

Tego nie zapomnij zrobić zimą

O domki letniskowe warto zadbać nie tylko przed zimą, ale również poświęcić im odrobinę czasu w jej trakcie. Oszczędzi nam to dodatkowej pracy i pozwoli na beztroski odpoczynek, gdy już zrobi się cieplej.

W przypadku intensywnych opadów śniegu pamiętajmy o odśnieżaniu dachu, by uniknąć jego uszkodzeń. Jeśli domek wyposażony jest w kominek, dobrze jest zaplanować napalenie w nim, a następnie wywietrzenie pomieszczenia. To pozwoli nam ochronić dom przed niepożądaną wilgocią. Jest to także skuteczna metoda na uniknięcie grzyba lub pleśni na ścianach.

Kilka godzin poświęconych na zadbanie o nasz ogród potrafi zrobić ogromną różnicę i pozytywnie wpłynąć na jego kondycję. W ten sposób oszczędzamy również swój czas, ponieważ naprawa uszkodzeń zajmuje go o wiele więcej. Pieniądze, które zaoszczędzimy na dodatkowych naprawach i usterkach powstałych w wyniku zaniedbań, możemy przeznaczyć na upiększenie ogrodu. Zadbajmy o swoje działki przed zimą (oraz w jej trakcie), a one podziękują nam za opiekę kolejnym wspaniałym sezonem w otoczeniu przyrody.